Kurutmalık isot denilince akla gelen Urfa ama Antep satıyor

Kurutmalık isot denilince akla gelen Urfa ama Antep satıyor

Kurutmalık isot denilince akla gelen Urfa ama Antep satıyor
13 Ağustos 2020 - 17:25
Reklam

İsot (biber) denince akıllara hiç şüphesiz Urfa gelir tazesinden kurutulmuşuna yüzlerce çeşit değişik tatlar el emeği ile hazırlanır.
Yemeklerimizin baş tacı olan isota neden Şanlıurfa olarak yeterince önem vermiyoruz elimizden gidince mi anlayacağız kıymetini yapılan yüzlerce çeşit arasında hepimizin bildiği kurutmalık biber de var Urfa yöresinde en iyisinin yapıldığı kurutmalık biber şimdilerde Antep tarafından paketlenip herkesin bildiği tanınan ünlü market raflarında yerini aldı.
Urfa’da bu işin ticaretini yapanlar yine neden elini taşın altına koymadığı akıllarda soru işareti bu değerli ürünü de elimizden kaptırınca mı anlayacağız Urfa ticareti bu konuda bir şeyler yapmalı.
Yanı başımızda bulunan Antep, bilindiği gibi fıstık konusunda da ileri giderek Urfa’dan en çok yetişen Fıstığın ismini kullanarak Antep Fıstığı olarak piyasada yerini alırken, Urfa isotu olarak gerekli tanıtımlar yapılmadığı için korkarız bir gün fıstığımızın başına gelenler aynı akıbet isotunda başına gelecektir.
Yeterli çalışma ve tanıtımlar yapıldığı takdirde tüm Dünyada Urfa İsotu gerekli olan konumuna gelerek Şanlıurfa’mıza hem ekonomik olarak hem de tanıtım ve reklam olarak olumlu yöne dönüşler olacaktır.
Urfayazar.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum