Ruh Sıhhatini Korumak için 5 Teklif

Ruh sıhhatini muhafazanın ve geliştirmenin birçok yolu vardır, bu yüzden ferdî gereksinimlerinize ve tercihlerinize uygun...

Ruh Sıhhatini Korumak için 5 Teklif

Ruh sıhhatini muhafazanın ve geliştirmenin birçok yolu vardır, bu yüzden ferdî gereksinimlerinize ve tercihlerinize uygun prosedürleri bulmak ve hayata geçirmek daha sağlıklı sonuçlar doğuracağını belirten Uzm. Psk. Tuğçe Dabağer Dilek: ‘’Özellikle, hami yolları hayatınıza dâhil etmekle bir arada; daha sağlıklı, memnun ve tatmin edici bir ömür sürmeniz kaçınılmak olacaktır lakin önemli bir ruh sıhhati sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız, profesyonel yardım almayı ihmal etmemelisiniz’’ diyor.

 

Ruh sıhhatini korumak için sırasıyla 5 öneriyi;

 

  1. Düzenli Antrenman Yapmak: 

Yapılan çalışmalar, fizikî aktivitenin, ruh sıhhati üzerinde olumlu bir tesire sahip olduğunu göstermektedir. Nizamlı antrenman yapmak, endorfin salgılanmasını artırarak gerilimi azaltabilir, güç düzeylerinizi yükseltebilir ve genel ruh halinizi güzelleştirebilir. Haftada en az 150 dakika orta şiddetli idman hedefleyebilirsiniz. 

 

  1. Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Geliştirmek: 

Sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme sistemi, zihinsel ve duygusal sıhhatinize olumlu katkılar sağlamaktadır. Vitaminler, mineraller ve omega-3 yağ asitleri üzere besin unsurları, ruh sıhhatini desteklerken fast food, şekerli atıştırmalıklar ve çok kafein tüketimi ruh sıhhatini olumsuz tarafta etkilemektedir. Bu sebeple, hayatınıza dahil edeceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıkları, fizikî ve ruhsal sıhhatiniz üzerinde yileştirici bir güce sahip olacaktır.

 

  1.  Düzenli Uyku Alışkanlığı Edinmek: 

Yeterli ve tertipli uyku, zihinsel ve duygusal dengeyi korumak için kritik bir ehemmiyete sahiptir. Uykusuzluk; depresyon, anksiyete ve öteki duygusal zorluklara yol açabilir. Bu sebeple, yapılan çalışmalar, her gece 7-9 saat alınan uykunun ve uyku alışkanlıklarınızı sistemli hale getirmenin daha sağlıklı sonuçlara yol açacağını göstermektedir.

 

  1. Stres İdare Tekniklerini Uygulamak: 

Stres, ruh sıhhatini olumsuz tarafta etkileyen esas bir ögedir. Gerilimle başa çıkmak, fizikî ve zihinsel sıhhatinizi korumak ve ömür kalitenizi artırmak için kıymetlidir. Bu nedenle, gerilimle başa çıkmanın farklı yollarını deneyebilirsiniz. Örneğin meditasyon, derin nefes alma idmanları, yoga yahut rahatlama teknikleri zihni sakinleştirmeye ve gerilimi azaltmaya yardımcı olabilir. Bir öteki yandan, negatif niyet kalıplarını tanımlamak ve değiştirmek, gerilimle başa çıkmada yardımcı olabilir. Olayları daha olumlu bir bakış açısıyla ele aldığınızda kendinizde var olan değişimleri fark edebilirsiniz.

 

  1. Sosyal Dayanak: 

Sosyal dayanak, psikoloji üzerinde epey olumlu bir tesire sahip olan değerli bir faktördür. Ruhsal sıhhati, duygusal yeterlilik halini ve gerilimle başa çıkma yeteneğini olumlu bir formda etkileyebilir. Aile, arkadaşlar yahut takviye kümeleri üzere toplumsal ağlar, duygusal dayanağınızı artırabilir ve gerilimle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Duygusal gereksinimlerinizi karşılamak için irtibat kurmaya ve toplumsal bağlarınızı güçlendirmeye ihtimam gösterin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı