ABD SEC Başkanı, Bitcoin’in “menkul kıymet” olmadığını savundu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler...

ABD SEC Başkanı, Bitcoin’in “menkul kıymet” olmadığını savundu

abd sec baskani bitcoinin menkul kiymet olmadigini savundu qcsh

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde düzenlenen ve yaklaşık 4,5 saat süren oturumda temsilcilerin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Gensler, Bitcoin’in bir “menkul kıymet” olmadığını yineleyerek kripto para birimini “emtia” olarak nitelendirmekten kaçındı.

Komite Başkanı Cumhuriyetçi Temsilci Patrick McHenry, SEC’in kural koymaya yönelik mevcut yaklaşımının finansal piyasaların bütünlüğünü tehlikeye attığını ve yatırımcıları riske attığını iddia ederek Gensler’i sert bir şekilde eleştirdi.

Önerilen kuralların ve birbirleriyle olan etkileşimlerinin kapsamlı bir ekonomik analizine ihtiyaç olduğuna işaret eden McHenry, Şubat ayında Komite’nin belgeyi talep etmesinden sonraki dönemde SEC’den kamuya açık olmayan herhangi bir belge almadıklarını söyledi.

Kripto sektörüne yönelik destekleyici yaklaşımıyla tanınan Kongre Üyesi Tom Emmer, Gensler hakkında sert açıklamalarda bulunarak, Gensler’in kripto sektörüne “saldırdığını” ve “kendi istekleri ve kişisel hedefleri doğrultusunda rekabetçi sektöre zarar verdiğini” iddia etti.

Kongre üyesi Warren Davidson da Gensler’e “Keşke Biden yönetimi seni kovsa” dedi. dedi.

“KRİPTO SEKTÖRÜ SAHTEKARLIKLARLA DOLU”

SEC Başkanı Gensler, Bitcoin’in bir “menkul kıymet” olmadığını yinelerken, kripto para birimini bir “emtia” olarak nitelendirmekten kaçındı.

Kripto sektörünün “dolandırıcılık, manipülasyon ve dolandırıcılık” ile dolu olduğunu ve bu alandaki uyum eksikliğinden yatırımcıların zarar gördüğünü belirten Gensler, Amerikan halkını korumak adına bu konuyla ilgili birçok dava açtıklarını hatırlattı.

Gensler ayrıca, SEC’in mahkemenin kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetme kararını bozmasına ilişkin soruyu da “Bitcoin tabanlı bir ETF’nin yeterli gözetimden yoksun olduğunu” öne sürerek yanıtladı.

Bu konu hakkında net bir cevap vermeyen Gensler, Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin mahkeme kararı için değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtti.

DEVLETİN KAPANMASI DURUMUNDA “SKELETON” PERSONEL ÇALIŞACAK

Gensler, ABD’de federal hükümetin olası kapanması durumunda yaklaşık 5 bin çalışanın yüzde 92-93’ünün izinli olacağını, çalışan sayısının “iskelet” kadroya indirileceğini belirtti.

Bu dönemde piyasayı tam yetkiyle denetleyecek bir kurumun olmayacağını belirten Gensler, ihbar, şikayet ve yönlendirme hatlarının açık kalacağını belirtti.

Kapanmanın aynı zamanda şirketlerin halka açılmasına onay verilmesini de engelleyeceğine dikkat çeken Gensler, şirketlerin halka açılmaya veya arzlarını artırmaya karar vermeleri halinde Cuma gününden önce harekete geçmeleri gerektiğini kaydetti.

Halka açık şirketlerin ayrıntılı emisyon verilerini ve iklim riski stratejilerini açıklamasını gerektirecek kurala ilişkin Gensler, SEC’in iklim konusunda düzenleyici olmadığını ancak kamu şirketlerinin gerçeklere dayalı açıklamalar yapmasını sağlamaktan sorumlu olduklarını söyledi.

Gensler, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojilerin dönüştürücü olduğuna inandığını belirtti ancak robot yatırım danışmanları ve aracıların “kendi çıkarlarını yatırımcıların çıkarlarının önüne koyması” nedeniyle çatışmaların ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu.

KONGRE ÜYELERİNDEN SEK’E “SPOT BITCOIN ETF” ÇAĞRISI

Öte yandan oturum öncesinde Komite’de yer alan Cumhuriyetçiler, Gensler’e gönderdikleri mektupta SEC’in düzenleme gündemine ilişkin paydaşlardan gelen geri bildirimlerin değerlendirilmesini istedi.

Cumhuriyetçi temsilciler, SEC’den, etkiler değerlendirilene ve uyum için yeterli süre tanınana kadar kuralların kesinleştirilmesini ve uygulanmasını durdurmasını talep etti.

Öte yandan bazı temsilciler SEC Başkanı Gensler’e spot Bitcoin ETF başvurularını onaylama çağrısında bulundu.

Kaynak: AA