New York borsasında son durum: Günü karışık seyirle kapattı 

S&P 500 endeksi 4.274,51 puanda yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,22 artışla 13.092,85 puana yükseldi....

New York borsasında son durum: Günü karışık seyirle kapattı 

new york borsasinda son durum gunu karisik seyirle kapatti ceiz

S&P 500 endeksi 4.274,51 puanda yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,22 artışla 13.092,85 puana yükseldi.

ABD’de faiz oranlarının uzun süre yüksek seyretmesi ve Kongre’nin bütçe üzerinde anlaşmaya varamaması halinde hükümetin kapanması ihtimaline ilişkin endişeler sürerken, kapanışta borsalarda karışık bir seyir gözlendi.

Fed yetkililerinin “şahin” yönlendirmeleri hafta başından bu yana devam ederken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, birden fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulabileceği ihtimaline açık olduğunu belirtti.

Faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 4,65’e yükseldi.

Ayrıca ABD’de 30 Eylül’de sona erecek olan 2023 mali yılının bitimine günler kala, federal hükümete finansman sağlayacak yeni bütçeye ilişkin Kongre’de yaşanan gelişmeler de piyasaların odağında kalmayı sürdürdü.

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, hükümeti 17 Kasım’a kadar finanse edecek geçici bütçe tasarısı üzerinde dün anlaşmaya varırken, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, söz konusu tasarıyı mevcut haliyle meclis gündemine taşımayacağını belirtti. .

Makroekonomik verilerde ise dayanıklı mal siparişleri Ağustos ayında aylık bazda düşüş beklentilerinin aksine yüzde 0,2 arttı.

Kaynak: İHA