Nükleer, güvenliği doğrulanmış tek temiz kaynak

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonyalı enerji şirketi PEJ ile Westinghouse-Bechtel konsorsiyumunun ülkenin ilk nükleer enerji...

Nükleer, güvenliği doğrulanmış tek temiz kaynak

polonya basbakani nukleer guvenligi dogrulanmis tek temiz kaynak pvjq

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonyalı enerji şirketi PEJ ile Westinghouse-Bechtel konsorsiyumunun ülkenin ilk nükleer enerji santralinin tasarımı için bir araya geldiği imza töreninde konuştu.

Jeopolitik çalkantıların yaşandığı bir dönemde nükleer santralin inşası için iş birliğinin şart olduğunu vurgulayan Morawiecki, “Bugün sadece enerji güvenliği ve son teknolojilerden değil, aynı zamanda tam ve geniş anlamda güvenlikten de bahsediyoruz. Enerji bağımsızlığına yönelik bu kararlı adımı atıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Morawiecki, Polonya ile ABD arasındaki dostluğun nükleer enerji de dahil olmak üzere birçok konuda geliştiğinin altını çizerek, atılan adımların Polonya’nın bir bütün olarak kalkınmasına ivme kazandırdığını kaydetti.

Kararsız enerji kaynaklarına dayalı sistemlerle risk almak istemediklerini belirten Morawiecki, “Nükleer enerji, teknolojik olarak kanıtlanmış ve güvenli olduğu doğrulanmış tek temiz, istikrarlı enerji kaynağıdır. Bugün Polonya, turizmde yeni bir sayfa açıyor. nükleer enerji.” dedi.

Polonya’nın ilk nükleer enerji santralinin inşaatına 2026 yılında, santralden elektrik üretimine ise 2033 yılında başlanması planlanıyor.

Ülke medyasında projenin tahmini bütçesinin yaklaşık 100 milyar zloti (21,6 milyar euro) olduğu paylaşılıyor.

Kaynak: AA