Göğüs Kanseri Riskini Düşürmek Mümkün

Her 8 bayandan birini etkileyen göğüs kanseri, bayan kanserleri ortasında en yaygın olan kanser tipidir....

Göğüs Kanseri Riskini Düşürmek Mümkün

Her 8 bayandan birini etkileyen göğüs kanseri, bayan kanserleri ortasında en yaygın olan kanser tipidir. Göğüs kanserinin multidisipliner olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek, “Her hastaya özel ülkü tedavi biçimini belirlerken, medikal onkoloji, cerrahi ve radyasyon onkolojisi branşlarının tedavi planına dahil olması gerekir. Plastik cerrahi, psikiyatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, algoloji üzere başka branşların da dayanağı, sunulan tedavinin kalitesini artıracaktır. Tüm bu branşların içinde yer aldığı tümör kurullarında hastaların birinci teşhis sırasında ortaklaşa kıymetlendirilmesi, tedavinin pek çok açıdan daha başarılı olmasını sağlar” dedi. Göğüs kanserini önlemenin kesin bir yolu olmadığını lakin riski düşürmenin mümkün olduğunu söyleyen Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek, Ekim Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı’nda değerli tekliflerde bulundu… 

 

Hastalıkların tanısı, uygun ilaç tedavisinin belirlenmesi ve hastalığın nasıl seyredeceğine ait şahsileştirilmiş tıp bilgilerinin artık çağdaş patolojinin rutin uygulamaları içinde olduğunu hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek, “Bu manada teşhis konulan göğüs kanseri, her bir hasta için aslında farklı bir hastalıktır. Münasebetiyle her hastanın hastalığıyla ilgili özel incelemeler artık kaçınılmazdır” diye konuştu.

 

Akdeniz tipi beslenme ve tertipli antrenman riski azaltıyor

Meme kanserinden korunmanın kesin bir yolunun olmadığını söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek, “Ancak riski düşürmek elbette mümkün. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinme, örneğin Akdeniz tipi diyet dediğimiz yeşil yapraklı bitkileri, lif oranı yüksek besinleri bol bol tüketmek, zeytinyağını tercih etmek, sebze-meyveleri mevsiminde tüketmek, katkı unsurlu paketlenmiş besinlerden uzak durmak değerli. Bu sayede kıymetli bir risk faktörü olan obeziteden korunmak da mümkün olacaktır. Sistemli antrenman yapmak, sigaradan uzak durmak risk azaltıcı başka değerli noktalardır” dedi.

 

Meme kanseri riskini arttırdığı düşünülen pek çok risk faktörünün bulunduğunu lisana getiren Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek, “Meme kanseri gelişme riskinin en yüksek olduğu durum, aileden aktarılarak göğüs kanseri gelişimine eğilim yarattığını bildiğimiz genlerin bireyde var olmasıdır. BRCA1 ve BRCA2 ismi verilen genler başta olmak üzere bu alanda tanımlanmış pek çok gen mevcuttur. Bu genlere sahip olunmayan durumlarda ise, bir bayanın ömrü boyunca maruz kaldığı östrojen müddetinin uzamasına neden olan; erken yaşta adet görmek, geç menopoza girmek, hiç doğum yapmamış olmak, emzirmemek esas risk faktörleridir. Bunların yanında sigara içmek, hareketsiz bir yaşama sahip olmak, sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları, obezite ve daha evvel öbür bir nedenden ötürü göğüs duvarına radyoterapi alınmış olması başka risk faktörleri ortasındadır. Fakat günümüzde bu çevresel risk faktörlerinin bir ya da birkaçına pek çok bayan sahip olmakla birlikte, birçoklarının göğüs kanseri geliştirmediğini de unutmamak gerekir. Aksine hiçbir risk faktörüne sahip olmayan bayanların da göğüs kanserine yakalanabildiğini biliyoruz. Münasebetiyle sistemli denetimlerin ihmal edilmemesi gerekir” dedi.

 

40 yaşından sonra tertipli muayene önemli

Çoğu kanserde olduğu üzere göğüs kanserinde de erken teşhisin, tedavi muvaffakiyetini etkilediğine değinen Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek, “Aile hikayesi üzere özellikli bir durumu olmayan, standart riske sahip her bayanın 40 yaşından sonra yılda bir defa sistemli tabip muayenesi ve radyolojik tetkikleri yapılmalı. Ailesinde göğüs kanseri olanlar daha erken yaşta denetimlere başlamalı. Aile hikayesindeki kanser yüküne ya da bilinen göğüs kanseri bağlı genin hangisi olduğuna nazaran önereceğimiz tarama programını ve hami tedbirleri bireye özel belirliyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı