Volkswagen, kaynağı belirsiz bir sistem arızası nedeniyle araç üretimini durdurdu

Volkswagen fabrikalarında kriz var. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, Volkswagen’in Wolfsburg’daki genel merkezindeki “bilgisayar...

Volkswagen, kaynağı belirsiz bir sistem arızası nedeniyle araç üretimini durdurdu

volkswagen kaynagi belirsiz bir sistem arizasi nedeniyle arac uretimini durdurdu rqby

Volkswagen fabrikalarında kriz var.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, Volkswagen’in Wolfsburg’daki genel merkezindeki “bilgisayar sistemi ağında” kesinti tespit edildi.

Şebeke kesintisi bugün öğle saatlerinden itibaren devam ederken, şirketin Almanya’daki 4 araç fabrikasında üretime ara verildi.

Wolfsburg, Emden, Zwickau ve Osnabrück Kassel, Braunschweig ve Salzgitter’deki parça fabrikaları da söz konusu bilgisayar sistemindeki arızadan etkilendi.

Şirket Sözcüsü, sistem arızasından Volkswagen Grubu’na ait Porsche ve Audi markalarının da etkilendiğini, arızanın kaynağının araştırılması için kriz masası kurulduğunu belirtti.

Sözcü ayrıca siber saldırı olasılığını da reddetti.

Arıza yalnızca Almanya ile sınırlı değil

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın haberinde, söz konusu arızanın yalnızca Almanya ile sınırlı olmadığı, Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen’in diğer ülkelerdeki fabrikalarının da etkilendiği belirtildi.

Haberde ayrıca Volkswagen ofislerindeki bilgisayarlarda e-posta iletişimi gibi merkezi uygulamaların çalışmadığı belirtildi.

Toyota’nın üretim sisteminde bir arıza vardı.

Dünyanın en büyük otomobil satıcısı Toyota da üretim sistemindeki arıza nedeniyle ağustos ayında 4 tesisindeki 28 montaj hattındaki tüm faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı.

Toyota, Japon tedarikçisi Kojima Industries’in bilgisayar sistemlerine siber saldırı yapılmasının ardından Mart 2022’de tüm fabrikalarını kapatmak zorunda kaldı.

Toyota’nın 14 fabrikasındaki 28 üretim hattının tamamı etkilendi.

Kaynak: AA