EVVEL ŞAM AHİR ŞAM

EVVEL ŞAM AHİR ŞAM

EVVEL ŞAM AHİR ŞAM

   Hiç duydunuz mu bu sözü? Ben aile ve akrabalarımdan çok duydum. Annem büyük dedesinin hep bu sözü söylediğini söyler. Büyük dedesi dermiş ki "Kızım Şam öyle bir şehir ki dünya onunla kuruldu ve eğer bu şehre bir şey olursa da dünya bu şehrin sona ermesiyle sona erecek." Evet, Şam gerçekten böyle kıymetli ve mukaddes bir şehirdir. Benim birkaç kere gitme şansım oldu. O kadar güzel ve büyüleyici bir şehir ki herkes tarafından muhakkak görülmesi gereken bir şehir. Ah maalesef ki artık gidilmiyor. Birçok insana bakıyorum Şam'ı ne kadar az tanıyorlar. Hatta bazısı çok geri kalmış bir şehir olarak görüyor ve ben buna çok şaşırıyorum, üzülüyorum. O kadar gelişmiş bir ülke ki  20 belki de 25 yıl önceki orada moda olan şey burada çok daha sonra moda oldu. Mesela benim anneannem Şam'da oturuyordu. Bize renkli kahve fincanı hediye etmişti ve hediye ettiğinde çok fincanı çok önceden almıştı. Şimdi ben ülkemize bakıyorum bu renkli kahve fincanları son 5 yıldır  moda. Misafirlerimize o fincanla kahve ikram ettiğimizde "ne kadar güzel nereden aldınız?" diye soruyorlardı. Tabii bu çok küçük bir örnek bu vb. örnekler çoğaltılabilir. 

   Şam'ın suyu o kadar güzel ve lezzetlidir ki içen hayran kalır. Yine sizinle büyük büyük dedemin söylediği bir sözü paylaşmak istiyorum. "Halep altınla, Urfa yalanla ve Şam'da suyla batacak." Bu sözleri hiç unutamam. Ne kadar derin anlamları ve mesajları var değil mi? Evet o kadar lezzetli ve bol suyu var ki suyla batacağı söyleniyor. Belki de ondandır Suriye'ye Şam'a yapılanlar. Ahh Şam sen ne kadar kıymetli ne harika bir şehirsin. O kadar severim ki anlatamam çok özledim çok. Çünkü bende yarı Şamlıyım. Yarı vatanım orasıdır. O kadar güzel o kadar kıymetli yerleri vardır ki say say bitmez. Her gittiğimde farklı yerleri gezerdim; gezilecek çok fazla yeri vardır. 

  1. Emevi Camii (Emeviye Camii) : Şam'ın çok önemli tarihi bir camiisidir. Görülmeye değer harika bir yerdir.   
  1. Muhyiddin İbn Arabî Türbesi: İbn Arabî hazretlerinin türbesinin Şam'da olduğunu biliyor muydunuz? O kadar güzel bir türbedir ki. İçeriye girdiğiniz an sizi etkiler. İbn Arabî hazretleri benim hayran olduğum zatlardan biridir. 
  2. Hamidiye Çarşısı: Şam'da o kadar fazla çarşı vardır ki hepsi birbirinden güzeldir. Ama en bilinen ve en meşhur çarşısı Hamidiye Çarşısıdır. Aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz ve gezmek için de harika bir yerdir Hamidiye Çarşısı. Ben burayı İstanbul'un meşhur Kapalı Çarşı'sına benzetmiştim. Hatta annem İstanbul'a gittiğimizde ne kadar Şam' a benziyor demişti. Düşünün o kadar güzel bir şehir Şam. O kadar gelişmiş bir şehir Şam. 

 4.Lazkiye (Latakya) : Suriye'de bulunan bir liman kenttir. Şam ile arasında 334 km vardır. Hatay'a da yakındır. Burası da harika bir yerdir. 

   5.Kasiyun Dağı: Şam'da bulunur. İlk kanın aktığı yer olarak iddia edilir. İddiaya göre Âdem’in oğlu Kabil kardeşi Habil'i bu dağda öldürmüştür. Habil'in Türbesi burada bulunmaktadır. 

   Şam'da ki yerler saymakla bitmez. O kadar fazla o kadar güzel ve büyüleyici mekânları vardır ki anlatılmaz yaşanır. İyi ki de gitme şansım oldu. İyi ki gördüm o harika yerleri. O kadar modern o kadar medeniyet sahibi bir yer ki asla küçük  görülemez. Bazen kendi kendime bu harika ağır insanlar neden böyle hafif duruma düştüler diye üzülürüm. İnşallah en yakın zamanda Suriye eski haline döner. Şam, Suriye'nin başkenti olduğu için en az etkilenen şehridir. Ama ekonomik açıdan çok fazla etkilenmiştir. Birçok şey çok pahalı olmuş ve  maalesef ki Şam'ın parası çok değer kaybetmiştir. Bu harika şehre nasıl bu yapılır insanın aklı almıyor doğrusu. Tekrardan eski düzenine, güzelliğine ve özgürlüğüne kavuşması dileğiyle. Sevgi ve Selametle...