Yılın son çeyreğinde ABD tüketici harcamaları yavaşlayabilir

Fitch Ratings, ABD’de işgücü piyasasındaki soğuma, ücret artışlarındaki yavaşlama, tasarruf fazlası nedeniyle tüketim artışının azalması...

Yılın son çeyreğinde ABD tüketici harcamaları yavaşlayabilir

fitch yilin son ceyreginde abd tuketici harcamalari yavaslayabilir ycps

Fitch Ratings, ABD’de işgücü piyasasındaki soğuma, ücret artışlarındaki yavaşlama, tasarruf fazlası nedeniyle tüketim artışının azalması ve küresel ekonomideki artış nedeniyle bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren tüketici harcamalarında ciddi bir yavaşlama beklendiğini bildirdi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif sıkılaştırma döngüsünün gecikmiş etkileri.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten yapılan açıklamada, reel tüketici harcamalarının bu yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 4,3, ikinci çeyrekte ise yüzde 1,7 arttığı, üçüncü çeyrekte ise yüzde 3 oranında artmasının beklendiği kaydedildi. çeyrek.

Açıklamada, işgücü piyasasındaki soğuma, ücret artışlarındaki yavaşlama, tasarruf fazlası nedeniyle tüketim artışının azalması ve ekonomideki artış nedeniyle yılın dördüncü çeyreğinden itibaren tüketici harcamalarında önemli bir yavaşlamanın beklendiği belirtildi. Fed’in agresif sıkılaştırma döngüsünün gecikmiş etkileri.

Açıklamada, reel tüketici harcamalarındaki artışın bu yılın dördüncü çeyreğinde yavaşlayarak yüzde 1,2’ye gerilemesinin beklendiği, tüketici harcamalarının ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 0,8 oranında daralmasının beklendiği belirtildi. Gelecek yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3.

Açıklamada, ülkede hane halkı borcunun 2023 yılının ikinci çeyreğinde ciddi oranda arttığı, bunun büyük ölçüde mortgage (konut kredisi) borcu ve kredi kartı borçlarından kaynaklandığı belirtildi.

Kaynak: AA