Fatih Sultan Mehmet Tablosu Londra'da Satıldı

Fatih Sultan Mehmet'in son tablosu Londra'da yapılan açık arttırma ile İBB tarafından 7,9 milyon liraya satın alındı.

Fatih Sultan Mehmet Tablosu Londra'da Satıldı
25 Haziran 2020 - 17:11

Vedenikli ressam Bantile Belline'ye ait tablo, National Gallery'nin 'daimi sergilenen sanat eserleri' serisi içerisinde Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet'in tablosu günümüze kadar gelmiş ve orjinal eserlerinden üç tane içerisinden biri Londra'da açık arttırma ile satıldı.

Tablo 7,9 Milyon Liraya Satıldı

Fatih Sultan Mehmet'in, İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından çizilmiş olan tablo, 1480 yılında yapıldığı bilinmekte. Dünyaca ünlü müzayedede 7,9 milyon liraya İBB tarafından alındı.

Fatih Sultan Mehmet'in yanında başka biri ile çizilmiş ve tablolanmış 'tek portre' olma özelliği taşıyor. Müzayedede en dikkat çeken tablolardan birisiydi.

Tabloyu İBB Satın Aldı

Satılan portrenin İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından alındığı öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekram İmamoğlu tarafından Twitter sosyal medya aracılığı ile açıklama yaptı, ifadeler şu şekilde;

''Londra'da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık.''
açıklamasını yaptı.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum