Borsa İstanbul, günü düşüşle kapattı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 28,50 puan düşerken, toplam işlem hacmi 141,7...

Borsa İstanbul, günü düşüşle kapattı

borsa istanbul gunu dususle kapatti 5mrc

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 28,50 puan düşerken, toplam işlem hacmi 141,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

BIST 100 endeksi yüzde 0,35 oranında değer kaybederek günü 8.213,76 puanda tamamladı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,78, holding endeksi ise yüzde 0,29 oranında değer kazandı. Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 6,15 ile sigorta, en çok düşen ise yüzde 1,58 ile ticaret oldu.

Analistler, ABD’de açıklanan verilerle birlikte ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam ettiğini belirtti.

ABD’de 30 yıllık konut kredisi (mortgage) için ortalama faiz oranı geçen hafta yüzde 7,41 ile Aralık 2000’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Mortgage faiz oranlarındaki bu artışla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasının beklendiğini belirten analistler, potansiyel ev alıcılarının ve ev sahiplerinin yüksek faiz oranlarının etkisini hissetmeye devam ettiğini belirtti. bu nedenle ipotek başvuruları azaldı.

Öte yandan ABD’de 30 Eylül’de sona erecek olan 2023 mali yılının bitimine günler kala, federal hükümete finansman sağlayacak yeni bütçeye ilişkin Kongre’de yaşanan gelişmeler piyasaların odağında kalmayı sürdürdü.

Dün ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, hükümeti 17 Kasım’a kadar finanse edecek geçici bütçe tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı ancak tasarının Temsilciler Meclisi’nde engellerle karşılaşması bekleniyor.

Öte yandan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ekonomisine yönelik büyüme tahminini mayıs ayında açıkladığı yüzde 2,5’ten bu yıl yüzde 3,5’e çıkardı. EBRD’nin Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Banka’nın faaliyet gösterdiği bölgelerde bu yıl büyümenin ortalama yüzde 2,4’e düşeceği öngörülüyordu.

Ayrıca Türkiye’nin Romanya’ya günde 4 milyon metreküpe kadar doğalgaz ihraç edeceği açıklandı. Pipe Lines Petrol Taşıma A.Ş.’den (BOTAŞ) yapılan açıklamada, “31 Mart 2025 tarihinde sona erecek olan ve günde 4 milyon metreküpe kadar doğal gaz arzına olanak sağlayan anlaşma kapsamında, doğal gaz ihracatı gerçekleştirilecek. Boru hatlarıyla Türkiye’den Romanya’ya geçiş 1 Ekim’de başlayacak.” Söylendi.

Analistler, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) yarın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplanacağını vurgulayarak, buradan gelen haber akışının piyasaların odağında olacağını söyledi.

Yarınki veri gündeminde ülkede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Para Politikası Kurulu toplantı özeti ve ekonomik güven endeksi ile ABD’de büyüme ve haftalık işsizlik uygulamaları, Almanya’da bekleyen konut satışları, enflasyon ve Türkiye’de enflasyon yer alacak. Avro Bölgesi’ndeki tüketici güven endeksi yurt dışında da takip edilecek. Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 ve 8.400 puanın direnç, 8.200 ve 8.100 puanın ise destek olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA