Suruç'ta tarım arazileri su altına kaldı

Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi’ne ait su borularının patlaması üzerine yüzlerce dönüm tarım arazisi su altına kaldı.

Suruç'ta tarım arazileri su altına kaldı
08 Haziran 2020 - 17:57


Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi’ne ait su borularının patlaması üzerine yüzlerce dönüm tarım arazisi su altına kaldı. Duruma isyan eden çiftçiler, kredi çekerek ektikleri arazilerinin çamura gömülmesiyle emeklerinin boşa gittiğini söyledi. 
 
Şanlıurfa’nın Suruç ovasında yer alan yaklaşık 560 bin dekarlık arazinin Atatürk Baraj Gölü'nden terfi ettirilen su ile sulanması amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2 milyarı aşkın maliyetle yapılan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi, çiftçilerin yüzlerini güldürmek bir yana adete kabusu oldu. Son olarak ilçeye bağlı Özlüce (Qestung) Mahallesi’nde patlayan su borusu ekili tarım arazilerini sular altında bıraktı. 
 
KREDİYİ ÖDEME DERDİ 
 
Tarım sezonu başladığı gibi su borularının patladığını dile getiren işçilerden Ahmet Öztürk, boruların döşenirken sağlam yapılmadığını, bu sebeple patlamaların rutin hal aldığını ifade etti. Tarlasına ekin ekmek için bankadan 200 bin lira kredi çektiğini söyleyen Öztürk, su ve çamur altında kalan buğday ve pamuğunun aldığı krediyi bile ödemeye yetmeyeceğinden yakındı. Suyu bırakan deneyimsiz kişilerin dikkatsizce davrandıklarını belirten Öztürk, “Su bırakıldığında boru patlıyor, su 50 metre yükseğe fırlıyor. 3 köyün arasında deniz oluştu. Arazimiz bataklığa dönüştü. Bahçemde ektiğim ağaçlarım zarar gördü. Ektiğim buğdayda çamurun ve suyun altında kaldı. 50 dönüm ekinim yok oldu. Zararım çok büyük. Şu anda bu köyde en az bir milyon zarar oluştu. Pamuk, buğday, bahçe tüm ürünlerimiz suyun altında kaldı. Ne yapalım? Zararımızın karşılanması gerekiyor. Geçen yılda aynı durum başımıza geldi. Bu işe bakan memurlar boruları kontrol etmiyor” dedi. 
 
NE BUĞDAY NE PAMUK KALDI
 
50 dönümlük tarlasına ektiği pamuğunun sular altında kaldığını söyleyen çiftçilerden İdris Dinçer de, tepkisini “Her yıl aynı senaryo” diyerek gösterdi. Yüzbinlerce lira zararları oluştuğunu dile getiren Dinçer, “Biz ne yapacağız? Bir orada patlıyor bir burada patlıyor. Ne olacak bu halimiz? Su patladığında kimse de gelmiyor. Halimizi soran da olmuyor. Kimse sesimizi duymuyor. Kimse görevini yerine getirmiyor. Emeğimiz boşa gitti. Yerle bir olmuş bu buğdayı nasıl yerden kaldıracağız. Yine su patladı arazimize giden köprümüz yıkıldı. Şimdi arazimize gidemiyoruz. Devlet Su İşleri’ne (DSİ) bildiriyoruz; ‘Biz ilgilenmiyoruz’ diyorlar. Mesele para almaya geldi mi gelip takır takır alıyorlar. Ben kendi arazime başka bir köyün yolunu kullanarak dolanıp gidiyorum. Bu köprümüzü dahi yapmıyorlar. Ne olacak bizim bu halimiz?” diye sordu. 
 
‘GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMİYORLAR’
 
Aynı köyde yaşayan çiftçi Halil Alak’ın ise pamuk ektiği 25 dönümlük tarlası sular altında kaldı. Pamuk fideleri küflendiği yeniden ekmek zorun kalacaklarını fakat ekim zamanın geçeceğini söyleyen Alak, “Torpil ile işe giren kişilerin bilgisizliği yüzünden bu hale düşüyoruz. 150 kişi çalışıyor bu işte. Ama kimse görevini yerine getirmiyor. Bir anda suyu bıraktıklarında bu hale düşüyoruz” diye konuştu.
 
SEÇİM PROPAGANDASI 
 
GAP Eylem Planı kapsamında Devlet Su işleri (DSİ) tarafından yapımına 2010 yılında başlanan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi, henüz tamamlanmadan 29 Mart 2014 seçimleri öncesi dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile seçim propagandası olarak hizmete sokuldu. Fakat su borularının Suruç Ovası’nın arazi yapısı gözardı edilerek gelişi güzel döşenmesi, tahliye kanallarının açılmaması gibi nedenlerle kanallara basılan suyun boruları sık sık patlaması sonucu hemen her yıl binlerce dönüm ekili arazi sular altında kalıp, maddi zarara yol açıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum