Şanlıurfa'da 800 yıllık kervansarayın restorasyonu tamamlandı!

Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sabri Çelik Eyyübiye Dönemine ışık tutan tarihi Han-el Ba'rur Kervansarayının restorasyonunun tamamlandığını duyurdu. Restorasyona 8,5 milyon TL bütçe ayrıldı.

Şanlıurfa'da 800 yıllık kervansarayın restorasyonu tamamlandı!
22 Eylül 2020 - 22:19
Reklam

2018 yılında restorasyonuna başlanan 800 yıllık geçmişiyle bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Han-El Ba’Rur Kervansarayındaki çalışmalar sona erdi.

Şanlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Göktaş Mahallesinde bulunan ve Eyyübiler döneminde inşa edilen tarihi kervansarayın restorasyon ihalesi tamamlanarak 2018 yılında restorasyonuna başlandı ve çalışmalar 2 yıl sonra nihayet tamamlandı.

Konuya dair açıklama yapan Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Sabri Çelik restorasyona Harran Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Mustafa Güler'in danışmalık ettiğine dikkat çekerek "Kültür Bakanlığı, Eyyubi Dönemi mimarisine ışık tutacak, Türkiye'de türünün tek örneği Han-el Ba'rur Kervansarayının 8.5 M TL bütçeli Restorasyonunu, 20 yıldır Ba'rur Han üzerine çalışma yapan Mimarlık Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Mustafa GÜLER danışmanlığında tamamlamıştır" dedi.

Kervasarayın ilçe turizmine katkı sağlanması hedefleniyor.


HAN EL-BA’RUR KERVANSARAYI HAKKINDA
src=../images/bots/dha/2020/09/sanliurfa-da-800-yillik-kervansarayin-restorasyonu-tamamlandi-4701121148378.jpg

Harran'ın 27 km. güneydoğusundaki Göktaş Köyü'nde bulunan Han El-Ba’rur, Eyyubiler dönemine tarihlenmektedir. TektekDağları olarak anılan dağlık bölgede Harran-Bağdat yolu güzergâhında bulunan kervansaray; mescit, muhafız odası, ahırlar, hamam ve yazlık odalardan oluşmaktadır. Yapı, Anadolu Selçuklu kervansaraylarının tüm özelliklerini taşımaktadır. 43.30x44.80 metre ölçülerinde kareye yakın bir avluyu çevreleyen kervansarayın biri kuzeyde, diğeri de batıda olmak üzere iki kitabesi bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre; kervansaray, İsa oğlu el-Hac Hüsameddin Ali Bey tarafından 1128- 1129 tarihlerinde yaptırılmıştır. Hanın ismi olan "Ba‘rur" kelimesi Arapça'da "Keçi gübresi" anlamındadır. Rivâyete göre, hanı yaptıran kişi, burayı kuru üzümle doldurmuş ve yoldan geçen veya kervansarayda konaklayan misafirlerine ikram edermiş. Geleceğe dönük olarak "Benden sonra gelenler burayı keçi gübresi ile dolduracaklardır." demiştir. Yapı, Moğol istilasından sonra harap hale gelmiştir.

URFA YAZARYORUMLAR

  • 0 Yorum