Hedef; Yakında İzmir’in Her İlçesinde Evde Sağlık Hizmeti Vermek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Kadir İhtilal Demirel, “Evde Sıhhat ve Bakım Hizmeti”nin bilinmeyenlerini...

Hedef; Yakında İzmir’in Her İlçesinde Evde Sağlık Hizmeti Vermek

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Kadir İhtilal Demirel, “Evde Sıhhat ve Bakım Hizmeti”nin bilinmeyenlerini Radyo Trafik İzmir’de anlattı.

1908 yılında belediye himayesinde açılan Eşrefpaşa Hastanesi, 100 yılı aşkın müddettir İzmirlilere hizmet veriyor. Hastanenin, çalışanının belediye bünyesinde memur olarak çalıştığı Türkiye’de tek kamu hastanesi olma özelliği de var. Hastanenin Başhekimi Kadir İhtilal Demirel, Radyo Trafik İzmir’de “Doktorlarla Trafikte Mola Zamanı”nın konuğu oldu. Esra Balkanlı’ya konuşan Demirel, Eşrefpaşa Hastanesi’nin hizmetlerini ve bilhassa meskende verdikleri hizmetin kapsamını ve özelliklerini anlattı.

“RANDEVULARA YETİŞEMİYORUZ, YENİ POLİKLİNİKLER AÇIYORUZ”

Kadir İhtilal Demirel, toplumsal teminatı olan olmayan herkesin devlet hastanelerinden olduğu üzere kendi hastanelerinden de yararlandığını lisana getirdi. Her Cuma günü 14.00-14.30 saatleri ortasında bir haftalık randevu açtıklarını anlatan Demirel, günde 1000-1500 ortasında hastaya baktıklarını söyledi. Randevular, internet sitesi ve hastanenin taşınabilir uygulaması üzerinden alınabiliyor. Randevu taleplerine yetişebilmek için Karşıyaka ilçesi Alaybey’deki polikliniği de faal hale getirdiklerini anlatan Başhekim Demirel, Buca Tınaztepe’de ise Fizik Tedavi Merkezi açtıklarını bildirdi. Demirel, buna karşın sıhhat sisteminin felç olduğunu belirterek, “Bunu bizim kapasitemizle aşabilmemiz mümkün değil.” dedi.

“EVDE SIHHAT VE BAKIM HİZMETİ”NİN BİLİNMEYENLERİ

İnsan ömrünün uzadığını lakin fiziki kapasitenin yeteri kadar gelişmediğinin altını çizen İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Kadir İhtilal Demirel, Belediye Lideri Tunç Soyer’in konutundan çıkamayan hastalara özel bir çalışma yapılmasını istediğini tabir etti. Sıhhat Bakanlığı’na başvurduklarını kaydeden Demirel, “Doktorlarımız meskene gidip hastaları muayene ediyorlar, ilaç yazabiliyorlar. Gerekli hastalara pansuman yapılıyor. İzmirliler 0232 293 80 20 numaralı telefona mesai günleri 08.00-16.00 saatleri ulaşarak bu hizmetten yararlanma talebinde bulunabilirler. Konuttan çıkamayan ve acil olan hastalıklar dışındaki hastaları yerinde ziyaret ediyoruz. Bu yalnızca yaşlılar için geçerli değil. Kronik hastalığı olan 10 yaşındaki çocuklarımıza bile bu hizmeti veriyoruz. Hastanın uzman doktor tarafından görülmesi gerekiyorsa randevu ayarlanıp ambulansımız vasıtasıyla hasta konutundan alınıp tedavisi düzenleniyor, raporları hazırlanabiliyor.” halinde konuştu.

“BU HİZMETİ HER İLÇEYE YAYMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Bu sistemi yavaş yavaş büyütmeye çalışıyoruz.” diyen Başhekim Demirel, “15 araçla, yaklaşık 30 işçi ile İzmir içinde faaliyet gösteriyoruz. Kemalpaşa Armutlu’da da bir ünite oluşturduk. 2 araç, bir tabip ve hemşirelerimiz o civardaki hastalara bakıyor. Bayraklı’da bir ünite daha oluşturduk. Bu hizmeti, tıpkı itfaiye üzere İzmir’in her yerine yaymaya çalışıyoruz. 39 yıllık doktorum, bu işin ne manaya geldiğini yeni anlıyorum. Ödemiş ve Mordoğan’a yeni ünite açmak için müracaatta bulunduk. Tire’de yeni bir ünitemiz inşa ediliyor. Tunç Başkan’ın devri bitmeden İzmir’in her ilçesine bu hizmet gitmiş olur diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

SADECE SIHHAT HİZMETİ VERİLMİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Demirel, son olarak; “Evde sıhhat hizmeti, belediyenin öbür imkanlarıyla da entegre durumda. Meskene giden işçi, hastanın ve meskenin durumuna bakarak bir rapor hazırlıyor. Bu doğrultuda gerekli öz bakım ve paklık hizmetleri veriliyor. Besin takviyesinin de sağlandığı konutlar de oluyor.” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı