Canik Belediyesi’nden Depremzede Çocuklara Psikososyal Destek

Canik Belediyesi, sarsıntıdan etkilenerek ilçeye gelen çocukların travma sürecini çarçabuk atlatabilmesi için psikososyal takviye çalışmaları...

Canik Belediyesi’nden Depremzede Çocuklara Psikososyal Destek

Canik Belediyesi, sarsıntıdan etkilenerek ilçeye gelen çocukların travma sürecini çarçabuk atlatabilmesi için psikososyal takviye çalışmaları gerçekleştiriyor.

Canik Belediyesi tarafından Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenerek ilçeye gelen çocuklara psikososyal dayanak veriliyor. Depremzede çocuklara,  Canik Özdemir Bayraktar Keşif Yerleşkesi’nde uzman ruhsal danışman, klinik psikolog,  çocuk gelişim uzmanı ve toplumsal hizmet uzmanlarının iştirakiyle tiyatro gösterisi, fotoğraf ve oyun aktiflikleri ile terapi çalışmaları düzenleniyor. Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı düzenlenen etkinliklerde depremzede çocuklarla başka farklı ilgileniyor. Lider İbrahim Sandıkçı, “Çocuklarımızın yaşadıkları travmaları sağlıklı ve süratli bir formda atlatabilmeleri çok büyük ehemmiyet arz ediyor” dedi.

Uzmanlar Eşliğinde Etkinlikler Düzenleniyor

Depremden etkilenen çocukların travma sürecini psikososyal dayanakla süratli bir biçimde geride bırakmalarını hedeflediklerini belirten Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı, “Depremden etkilenen çocuklarımızın travma yaşadıklarını ve ruhsal olarak etkilendiklerini gördük. Çocuklarımızın yaşadıkları travmaları sağlıklı ve süratli bir formda atlatabilmeleri çok büyük değer arz ediyor. Onların travma sürecini bir an evvel atlatıp, tekrar olağan hayata dönmelerini sağlamak için Canik Özdemir Bayraktar Keşif Yerleşkemizde terapi çalışmaları ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Belediyemiz Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü’nün koordinesinde, çocuklarımızın yaşadıkları travmaları bir an evvel atlatabilmelerini sağlamak ismine uzman psikologlar eşliğinde tiyatro, fotoğraf, eğlenceli oyunlar üzere pek çok aktiflik ve toplumsal faaliyetler düzenliyoruz. Psikososyal takviyeyle çocuklarımızın ruhsal olarak etkilendiği bu süreci süratli bir formda geride bırakmalarını hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

Depremzede Vatandaşların Muhtaçlıkları Karşılanıyor

Deprem bölgesinden ilçeye gelen vatandaşların her türlü muhtaçlığının karşılandığını söz eden Lider İbrahim Sandıkçı, “İlçemizde yaklaşık 220 ailemiz ve bin 250 depremzede kardeşimizi meskenlerine yerleştirdik. Kardeşlerimizin gereksinimlerini takımlarımızla nizamlı olarak takip ediyoruz. İlçemizde kurduğumuzun Canik Belediyesi Dayanak Marketi ile kendilerinin gerekli tüm gereksinimlerini karşılıyoruz. Dayanak Marketi’ne gelen depremzede kardeşlerimiz her türlü gereksinimini çalışanlarımızın eşliğinde alabiliyor. Devlet millet el ele yaralarımızı sarıyoruz. Bu kuvvetli günleri atlatacağız” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı