Dermatolog Cesur: Düzenli güneş koruyucu kullanarak güneş lekelerinden korunmak mümkün

Özellikle yaz aylarında karşılaştığımız güneş lekelerinin sıhhatimize ziyanı olmasa da bireyleri kozmetik açıdan rahatsız ettiğini...

Dermatolog Cesur: Düzenli güneş koruyucu kullanarak güneş lekelerinden korunmak mümkün

Özellikle yaz aylarında karşılaştığımız güneş lekelerinin sıhhatimize ziyanı olmasa da bireyleri kozmetik açıdan rahatsız ettiğini belirten Dermotoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seher Küçükoğlu Yiğit, “Güneş lekelerinden korunmak için öncelikle nizamlı güneş kollayıcı kullanımı çok değerlidir. Bunun için 50 müdafaa faktörlü güneş esirgeyici tercih edilmeli, meskenden dışarı çıkmadan 20 dakika evvel güneş hami sürülerek günde 3 sefer tekrar edilmelidir” dedi.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seher Küçükoğlu Mert, yaz aylarında görülen güneş lekeleri hakkında ihtarlarda bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Seher Küçükoğlu Yürekli, “Güneş ışınları deriye rengini veren melanin pigmentini (bir cilt pigmenti) sentezleyen melanosit hücrelerinin üzerine tesir ederek hem bu hücrelerin sayılarının artmasına hem de ürettikleri melaninin artmasına yol açar. Bunun sonucunda güneş lekesi ismini verdiğimiz bir küme deri hastalığı oluşur. Bunlar melasma, çil, lentigo (çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığı) olarak sayılabilir” diye konuştu.

KORUNMADAN GÜNEŞE ÇIKMAK GÜNEŞ LEKELERİNE SEBEP OLABİLİR

Güneş lekelerinin oluşmasında çok sayıda etken bulunduğunu lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Gözü pek, bunları ultraviyole (görünmeyen ziyanlı güneş ışınları), genetik yatkınlık, gebelik, hormonal ilaç kullanımı (doğum denetim ilacı gibi) güneş hassasiyeti yaratan birtakım ilaçlar, solaryum, ısı kaynakları ve cilt tipi olarak sıraladı.

Dr. Öğr. Üyesi Yavuz, “Açık ciltli, kızıl saçlı şahıslarda çil ve solar lentigo dediğimiz güneş lekesi daha fazla olmaktayken esmer ciltlilerde melasma (yüz bölgesindeki kahverengi lekeler oluşturan cilt hastalığı) daha ön plandadır. Melasma bilhassa yazın bronzlaşmadan sonra, gebelik nedeniyle hormonların tesiri ile oluşmaktadır” formunda konuştu.

“SAĞLIĞA ZİYANI YOK”

Güneş lekelerinin sıhhatimize ziyanı olmadığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Cesaretli, lakin kozmetik açıdan hastayı rahatsız edebileceğini ve kişi için ziyanlı olan birtakım benler ile bu lekelerin karışabileceğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

EN SIK YÜZ BÖLGESİNDE GÖRÜLÜR

Dr. Öğr. Üyesi Gözü pek, güneş lekelerinin bedenimizin hangi bölgelerinde görüldüğü hakkında şu bilgileri paylaştı:

Güneş lekelerinden biri olan, hayli sık gördüğümüz melasma yüz bölgesinde, güneşi dik olarak alan alın, burun üzeri ve yanaklarda görülür. 4-5 santimetrelik keskin hudutlu koyu kahve renkli lekelerdir. Koyu renkli şahıslarda daha çok rastlanılır zira melanin sentezi bu şahıslara daha çoktur. Derinin üst tabasına yerleşen çiller yüzümüzde görülürken soler lentigolar ise hem yüzümüzde hem de sırt, göğüs ve kollarda küçük ve daha açık renkli lekeler olarak karşımıza çıkmaktadır.”

GÜNDE 3 DEFA TEKRAR EDİLMELİ

Güneş lekelerinden korunmak için öncelikle tertipli güneş kollayıcı kullanımının çok değerli olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Yavuz, “Bunun için 50 müdafaa faktörlü güneş kollayıcı tercih edilmeli, meskenden dışarı çıkmadan 20 dakika evvel güneş hami sürülerek günde 3 sefer tekrar edilmelidir. Güneş koruyucunun yanı sıra şapka kullanımı da güneş lekelerinin oluşumuna mani olur. Son vakitlerde bilhassa leke için uygun olan güneş korucular piyasada bulunmakta ve tercih edilmektedir” sözlerini kullandı.

LAZER PROSEDÜRÜ İLE TEDAVİ EDİLEBİLİR

Güneş lekelerinin resen geçmeyeceğine değinen Dr. Öğr. Üyesi Yavuz, “Güneş lekesi tedavisi için bilhassa geceleri leke açıcı serum ve kremler kullanılmaktadır. Bu kremlerin içerisinde C vitamini, azaleik asit, retinol, arbutrin, glikolik asit, hidrokinon üzere birtakım etken hususlar bulunabilir. Bunların yanı sıra lazer tedavileri de leke tedavisinde kullanılmaktadır. Lazer sistemi ile lekeler tedavi olur, lakin yenileme ihtimali de bulunmaktadır. Bunu önlemek için nizamlı güneş esirgeyici kullanmak, cildi nemlendirmek kıymetlidir. Sıcak ortamlarda da uzun müddet kalmamak gerekir. Güneş ışınlarının sabah 10.00’dan evvel, akşam 17.00’den sonra daha az ziyanlı olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat