Termal Ablasyon Uygulaması İle Kansere Hızlı Müdahale

Kanser dokusuna Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve nadiren de MR (Emar) üzere aygıtlar kılavuzluğunda özel...

Termal Ablasyon Uygulaması İle Kansere Hızlı Müdahale

Kanser dokusuna Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve nadiren de MR (Emar) üzere aygıtlar kılavuzluğunda özel iğneler ile giriş yapılarak yüksek ısı verilen uygulama; tümörlerde yakma tedavisi ya da öteki ismiyle ‘Termal Ablasyon’ olarak isimlendirilir. Tedavinin giderek artan kullanımı ile kanser tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Yıllar içerisinde gelişen teknoloji ile girişimsel radyologlar bu tedaviyi daha konforlu aygıtlarla yapabilir hale gelirken, hasta konforu da eş vakitli olarak artmaktadır.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Radyoloji kısmından, Prof. Dr. Aylin Hasanefendioğlu Bayrak termal ablasyon tedavisinin belirli başlı özellikleri ile ilgili kısa bilgilendirme yaptı.

Tedavi temelde yüksek ısı ile tümörlü doku tahribine dayanır. Lakin yüksek ısı nedeniyle son derece ağrılı olabilecek bu süreç genel anestezi ile ağrısız bir halde gerçekleştirilir. Sonuç olarak küçük bir iğne deliğinden girilerek en fazla 20-30 dakika içerisinde tümörlü dokunun büsbütün yok edilmesi sağlanır. En fazla karaciğer, daha az sıklıkla da böbrek ve akciğer tümörlerinde kullanılır. Organda birden fazla kanser odağı varlığında ise her bir lezyona başka ayrı girerek tedavi etmek mümkündür. Süreç planlanırken tümörün boyutu ve organ içerisindeki yerleşimi çok önemlidir’ dedi. En kıymetli avantajlarından birinin ‘açık ameliyatlardaki üzere geniş dikiş sınırları olmaması ve böylelikle tedavi sonrası hastanın günlük aktivitelerini daha rahat yapabilmesi’ olduğunu belirtti.

Hastaların ekseriyetle rutin denetimleri sırasında saptanan kuşkulu lezyonlarına biyopsi yaparak güzel huylu-kötü huylu tümör ayrımı yapıldığı, bu biçimde kanser tanısı almış hastalarda hastalığın yaygınlığına ve ek hastalıklarının olup olmamasına nazaran büyük cerrahi süreç, yakma tedavisi üzere daha kolay uygulanabilir tedaviler ya da yalnızca kemoterapi üzere ilaç tedavi seçenekleri ortasında hastaya en uygun olanın seçildiğini söz etti. Termal ablasyon ile kanserli dokuya Ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ya da MR (Emar) üzere aygıtlar kılavuzluğunda girildiği için tedavi edilecek kanserli alanın gerçek tespit etmenin kolay olduğunu belirtti. Prof. Dr. Aylin Hasanefendioğlu Bayrak bu tedaviye uygulama formu olarak çok benzeyen diğer tedaviler ortasında tümörlü dokunun dondurulduğu Kriyoablasyon’un daha ender olmakla birlikte kimi hastalarda tercih edildiğini söz etti. Her iki metotta de tedaviden sonra 1 ay-3 ay üzere aralıklarla yapılan görüntülemelerde tümörün giderek küçüldüğü ve skar dediğimiz iz halinde seçildiği belirtti.

Kötü huylu tümör tedavisi yanında bazen uygun huylu tümörlere de uygulanır. Örneğin Osteoid osteom olarak bilinen kemiğin güzel huylu tümörleri ve hastayı kozmetik açıdan rahatsız eden yeniden uygun huylu büyük tiroid nodüllerinde de kullanılmakta olup her iki durumda da son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bilhassa Osteoid osteomda tedavi öncesi hastaların sıklıkla bahsettiği geceleri daha çok ortaya çıkan şiddetli ağrıların tedavi sonrası 24 saat içinde kaybolduğu görülmektedir’.

Prof. Dr. Aylin Hasanefendioğlu Bayrak mevzuyu öne çıkan istikametleri ile şöyle özetledi; ‘Bu sistemin görüntüleme usulleri kılavuzluğunda olması tedavi edilmek istenen dokunun gerçek yerinin hedeflenmesini mümkün hale getirir, böylelikle yapılan tedavinin aktifliği artar, tekrarlama mümkünlüğü azalır. Bunun yanında açık ameliyatlardaki üzere geniş dikiş sınırları yoktur, böylelikle tedavi sonrası hastanın günlük aktivitelerini daha rahat yapabilmesi mümkün olur. Süreç müddeti açık ameliyatlardan daha kısadır, bu da kalp hastalığı üzere anestezi alması nispeten riskli hasta kümesinde avantaj oluşturur. Tüm bu nedenlerle girişimsel radyoloji, onkolojik hasta tedavisinde giderek daha fazla kıymet kazanmaktadır’.

Kanser tedavisinde yeni gelişmelere şahit olacağımız birçok günlere !!!!

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı