Çocukların diş bakımında ebeveynler istikrarlı olmalı

Uzmanlar çocukların büyüme ve gelişme periyotlarında süt dişlerinin beslenme kadar değerli olduğuna dikkat çekiyor. Çocuklara...

Çocukların diş bakımında ebeveynler istikrarlı olmalı

Uzmanlar çocukların büyüme ve gelişme periyotlarında süt dişlerinin beslenme kadar değerli olduğuna dikkat çekiyor. Çocuklara diş fırçalamanın ehemmiyetinin anlatılması gerektiğini belirten Çocuk Diş Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, diş fırçalamadan kaçınan çocuklar konusunda ebeveynlerin istikrarlı olması gerektiğini vurguluyor. Şeker içeriği yüksek yiyecekler tüketmemenin yanında tertipli diş denetimlerinin yapılması gerektiğinin altını çizen Koçan, çürüklerin ilerlemesinin tedaviyi zorlaştırabileceğini söylüyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Çocuk Diş Tabibi Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, çocuk diş hekimliğinde esirgeyici yaklaşımların ehemmiyetine dair açıklamalarda bulundu.

Büyüme ve gelişme devirlerinde süt dişleri beslenme kadar önemli 

Çocuklarda diş bakımı konusunda ebeveynlere büyük sorumluluk düştüğüne dikkat çekerek kelamlarına başlayan Çocuk Diş Tabibi Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, “Çocuklar şimdi kendi ağız ve diş bakımını yapabilecek seviyede değillerdir.” dedi.

Çocukların büyüme ve gelişme devirlerinde süt dişlerinin beslenme kadar değerli olduğuna vurgu yapan Koçan, “Çocukların konuşmayı öğrendikleri devirde bilhassa ön dişler birtakım seslerin çıkartılmasında kıymetlidir. Bu dişlerin korunması çocukların genel sıhhati açısından ve daimi dişlerin korunması için de gereklidir. Daimi dişler doğal yer tutucu fonksiyonu görürler ve süt dişlerinin erken kaybedildiği durumlarda daimi dişlerin sürmesinde bir grup sorunlar ortaya çıkabilir.” biçiminde konuştu.

Çocukların diş bakımında ebeveynlerin istikrarlı olması gerekir

Ebeveynlerin çocuklarına günde 2 sefer diş fırçalanması gerektiğini anlatmalarının değerli olduğunu belirten Koçan, “Çocuğun yaş aralığına nazaran diş fırçası ve macun seçimi değerli. Lakin diş fırçalamanın nizamlı bir formda yapılması daha da değerli bir konu. Çocuklar başlangıçta diş fırçalatmak istemeyip bu durumdan kaçabilir. Ebeveynlerin bu mevzuda istikrarlı olması durumunda her çocuk bu sürece ahenk sağlar.” açıklamasını yaptı.

Düzenli diş denetiminin yapılması önemli 

Beslenmenin diş çürüklerindeki tesirinin epeyce büyük olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, “Çikolata, şekerleme, cips, kraker ve başka karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Bu çeşit yiyeceklerin çürük oluşturma ihtimali yüksektir. Bu nedenle bu tip yiyeceklerin olabildiğince sonlandırılması çocuğun diş sıhhati açısından değerli.” dedi

Beslenmenin dışında ise tertipli diş denetimlerin yapılmasının kıymetli olduğuna dikkat çeken Koçan, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Çürükler birinci vakitlerde çok anlaşılamayabilir ve bir ebeveyn bu durumu anlayamayabilir. Ağrı ortaya çıkması ve çürüğün görünür hale gelmesinden sonra tedavinin biraz daha zorlaşacağı söylenebilir. Bilhassa küçük çocuklar için bu durum daha da zorlaşabilir, ancak tedavi etmek mümkündür.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı