Yeni ekonomi yönetimi Borsa’dan güven oyu aldı

Yılbaşından itibaren Borsa İstanbul farklı gündem hususları ve beklentiler çerçevesinde hareketlendi durdu. Klâsik olmayan iktisat...

Yeni ekonomi yönetimi Borsa’dan güven oyu aldı

Yılbaşından itibaren Borsa İstanbul farklı gündem hususları ve beklentiler çerçevesinde hareketlendi durdu. Klâsik olmayan iktisat siyasetlerinin gerçek iktisatta yol açtığı belirsizlik, finansal kesimde daima olarak yankılanan düzenlemelerin sebep olduğu telaş, Türkiye’yi derinden sarsan zelzele felaketi…

Borsa İstanbul bütün bu bilinmezlikler karşısında, yılbaşında gördüğü 5700’lü tarihi tepesinden gerilerken piyasadaki büyük, küçük bütün yatırımcıların gözü kulağı “son eşik olarak görülen seçimlere odaklanmıştı. Seçimlerden çıkacak sonuç ve akabinde kurulacak yeni hükümetin iktisada dair bakış açısı, kesim profesyonelleri ortasında en çok konuşulan hususların başında yer alıyordu.

Sandıktan ise, “devam” bildirisi çıktı. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkan’ı olarak seçilirken, iktisadın geleceği ise piyasalar tarafından büyük bir heyecanla beklenen eski Maliye Bakanı ve İktisattan Sorumlu Başbakan Yardımcı olan Mehmet Şimşek’e teslim edildi.

Şimşek’ten Klâsik Siyasete Dönüş Sinyali

Kulislerde Mehmet Şimşek’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iktisat idaresi için ‘tam yetki’ istediği konuşulurken, kabinin açıklanmasının akabinde Nurettin Nebati’den misyonu teslim alan Şimşek, birinci açıklamalarında “Ortodoks” iktisat siyasetlerine dönüş sinyali verdi.

Açıklamalarında bilhassa Türkiye’nin iktisat siyasetlerinde rasyonel bir tabana “geri” dönmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, enflasyonla gayrette ise Merkez Bankası’na dayanak vereceklerini ve birlikte çalışacaklarını belirtti.

Türkiye’nin rasyonel bir yere dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Ekonomi’de “Şimşek”li Günler: Piyasa Yabancıyı Bekliyor

Özellikle kulislerde iktisadın başına Mehmet Şimşek’in geçeceğine dair konuşmaların yayılmasının akabinde, yabancı yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin “Şimşek” siyasetleriyle tekrar artacağına yönelik beklenti, Borsa İstanbul’da bayram havası estirmeye başlamıştı. Geçtiğimiz haftayı yüzde 12’ye yakın bir prim ile kapatan Borsa İstanbul, başında Mehmet Şimşek’in olduğu yeni iktisat idaresiyle birinci süreç gününe ise yüzde 2,31’lik bir yükselişe 5.233 puandan başladı.

Uzun müddettir yabancı yatırımcının geri dönmesi halinde tercih edeceği birinci kesim olarak öne çıkan “bankacılık” bölümü ise endeksin genelinden daha fazla yükselerek haftaya yüzde 3,57’lik bir yükselişle başladı.

12:45 prestijiyle ise Borsa İstanbul yüzde 3,20’lik bir artışla 5.278 düzeyinden süreç görüyor. En çok yükselen pay ise yüzde 9,22 ile Sasa Polyester.

Yabancıdan Birinci Görüş Geldi: “Ortodoks Siyasete Dönüş Bekliyoruz”

Borsa yurtiçinde hem yeni iktisat idaresini hem de ortodoks siyasete dönüşü fiyatlarken, beklenen yabancılardan birinci raporlar gelmeye başladı.

Amerika Merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yeni kabinenin açıklanmasının akabinde yayımladığı raporda “Mehmet Şimşek’in yeni hazine ve maliye bakanı olarak seçilmesinin para siyasetinin daha ortodoks bir istikamete kayma mümkünlüğünü artırdığına inanıyoruz” sözlerini kullandı.

Banka dolar/TL varsayımını ise yılsonu için 20’den 28’e yükseltti.