Türkiye’nin beş yıllık tütün ihracatı 4 milyar doları aştı

Tütün üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri ortasında yer alan Türkiye, 2018 Ocak – 2022 Eylül...

Türkiye’nin beş yıllık tütün ihracatı 4 milyar doları aştı

Tütün üretiminde dünyanın önde gelen ülkeleri ortasında yer alan Türkiye,
2018 Ocak – 2022 Eylül ortasında 4,2 milyar dolarlık tütün ihracatına imza attı.

2018 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracatla rekor kıran tütün bölümü, Türkiye’de binlerce çiftçinin geçim kaynağı olmayı sürdürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, 2019 ve 2020 yıllarında 900 milyon doları aşan tütün dalı ihracatı 2021 yılında 783 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2022’nin birinci 9 ayında dünyanın farklı ülkelerine 588 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Bu yılın Ocak-Eylül devrinde yapılan ihracat ise, geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 3,1 arttı.

TÜRKİYE, ORYANTAL TÜTÜNDE DÜNYA LİDERİ

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BAT Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Kıbrıs İdare Şurası Lider Yardımcısı Murat İnanç, kelam konusu sayılar ışığında, Türkiye tütün bölümünün ihracatının 2018 Ocak – 2022 Eylül ortasında 4,2 milyar doları bulduğuna dikkat çekerken, “Bu açıdan baktığımızda, tütün bölümü Türkiye’nin ihracat seferberliğinin değerli ögelerinden biri olmayı sürdürüyor. Bunun yanında, Türkiye oryantal tütün üretiminde dünyanın başkan ülkesi pozisyonunda. Bu tütünleri yaklaşık 50.000 üretici yetiştiriyor. Biz de 1950’li yıllardan beri Türk tütününü en çok kullanan şirketlerden biriyiz. Küresel manada Türkiye’de yetişen oryantal tütünün yüzde 20’sini alıyor ve mali bedeli 80 milyon dolara yakın olan yaklaşık yüzde 33’lük oryantal tütünü Türkiye’deki üretim faaliyetlerimizde kullanıyoruz. BAT Küresel olarak Türkiye’den 13 milyon kilo tütün alırken, bunun 8 milyon kilosunu küresel, 5 milyon kilosunu ise Türkiye operasyonlarımız için tedarik ediyoruz” dedi.

ÜRETİM KAPASİTESİNDE DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADAYIZ

Son 5 yılda 4 milyar doları aşan tütün kesimi ihracatında, BAT’nin de çok kıymetli bir rolü bulunduğuna dikkat çeken İtimat şunları söyledi: “Sadece geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’den 30’un üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdik. En çok ihracat yaptığımız ülkeler ortasında Romanya, Körfez Arap Ülkeleri, Irak, Libya ve İsrail ön plana çıkıyor. Globaldeki tüm fabrikalar ortasında üretim kapasitesiyle dördüncü sırada olan Samsun fabrikamızdan sırf son iki yılda 30 milyon doların üzerinde yarı mamul ihracatı gerçekleştirdik. BAT Türkiye olarak, üretim alanında Avrupa Birliği ahenk süreçlerimizi geçtiğimiz yıllarda tamamlamıştık, bu doğrultuda önümüzdeki günlerde İtalya’ya ihracat gerçekleştirmeye başlayacağız. Öteki Avrupa ülkelerini de ihracat radarımıza alarak, önümüzdeki periyotta gerçekleştireceğimiz ihracatla hem yeni başarılara imza atmayı hem de ülkemizin iktisat ve kalkınmasına sağladığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz.

2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTIK

BAT’nin dünyada 175’i aşkın pazarda faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Murat İnanç, “Türkiye’deki seyahatimize ise 2002 yılında İzmir Tire’deki fabrikamızda başladık. BAT olarak, Türkiye’den birinci ihracatımızı 2006 yılında gerçekleştirdik ve ilerleyen devirlerde artan ihracat potansiyelimizle bölümümüzde pek çok sefer ihracat başkanı olduk. 2008 yılında Monopol özelleştirmesiyle birlikte yabancı markaların yanı sıra yerli markalarla da Türkiye pazarındaki pozisyonumuzu güçlendirdik. 2010’da Samsun’daki fabrikamızı üretim üssümüz haline getirdik ve üretimlerimizi sırf Samsun fabrikamızda gerçekleştirmeye başladık. Türkiye’de bugüne kadar yaptığımız 2 milyar doların üzerinde yatırımla, direkt ve dolaylı yoldan, toplam 4.500 bireye istihdam sağlıyoruz” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı