Eski Toprak

Eski Toprak

Biri var benim için çok değerli olan,
Biri var benim için kelimelere sığmayan,
Biri var onunla ilgili ne anlatsam az kalır, işte öyle biri var...
Şimdi sözlerime nereden nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Bu sözlerime gözlerim dolu kalbim özlem dolu bir şekilde başlıyorum...
Hani derler ya "eski toprak" işte sen tam öyle birisin, gelecek nesilden olan biri eskiyi iliklerine kadar yaşamış birini nasıl anlatabilir ki..
Canım dedem, aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu. Yerin o kadar belli,eksikliğin, boşluğun o kadar büyük ki asla anlatamam... Köyümüze köy anlamını katan, orayı köy yapan, hayat arkadaşıyla kendinden sonra kocaman bir aile bırakan çok yüce gönüllü birisin sen. Seni çok seviyorum, neden mi?
Çünkü herkesle kürtçe konuşmana rağmen bize (torunlarına) türkçe konuşmanı, karne günlerinde belge alanlara para vermeni almayana belgeyi alınca para vereceğini söylemeni, küçükten büyüğe kocaman bir aileyi kendi etrafında toplamanı, gidilmesi gereken her yere gitmeni, küskünleri bir araya getirmeni, gençken halay çekmeni yaşlıyken de izleyip mutlu olmanı, birçok işte çalışmanı, sabahtan akşama günlerce tarla sürmeni sürdürmeni, herkese işin doğrusunu öğretmeni, televizyonu açıp siyaset meselelerini izlemeni, haberleri takip etmeni ve bazen sırf torunlarının mutluluğu için onlarla çizgi film izlemeni, eski kokan farklı yemekler yemeni, şalvarını gömleğini giyip şalını başına sarmanı, yaşın kaç olursa olsun araba sürmekten asla vazgeçmemeni, kendin için sigara sarıp içmeni, gülünce kısılan gözlerini, içeride kimse yoksa gür sesinle birine seslenmeni, hep belirli yerlerinde oturmanı çok seviyorum ve bunları anlattıkça seni özlediğimi daha çok fark ediyorum.
Bir evi yuva yapan anne baba ya bir köyü de yuva yapan dede ve nenedir. Kurucusu olduğun yerin sessiz çok yalnız Dedem.Eksikliğin çok belli, oraya gittiğimde hala orada olduğunu düşünmem, dedelere gidiyoruz demem bile senin anlam ve önemini o kadar çok  gösteriyor ki.. Şimdi ben buraya satırlar dolusu yazı yazsam da seni anlatmam mümkün olmaz. Saydıklarım dışında seninle ilgili bilmediğim o kadar çok şey var ki.. Çünkü sen daha önce de dediğim gibi "eski toprak" sın, şimdi ise toprağın altındasın. :(
Yazı yazmaya başladığımı öğrendiğin gün bana o kadar gururla bakıp konuştun ki o günü hafızama iyice kazıdım. Aramızdan ayrıldıktan sonra da o sözlerin hep aklımda. "Bak Kübra sen yazı yazıyorsun ya bunu bir gazetede bir yerde yayımla ki kalıcı olsun gibi şeyler söylemiştin." Belki de benim o günden sonraki hayallerimden biri buydu ve ben şimdi o hayalimi seninle anlam kazanan hayalimi seni anlatarak gerçekleştiriyorum ve bununla gurur duyuyorum.

Dedem senden sonraki neslin seni asla unutmayacak seni çok seviyoruz Mehmet Dedem.♡

Not: Nesnel yazıların olduğu bu sayfa bazen de insanın tam olarak gerçek duygularını ifade etmesini istediği öznel yazıları da barındırabilmeli. Çünkü insan yaşadıklarını anlattınca ya da yaşadıklarını yaşayan insanların duygularına hitap ettikçe anlam kazanır.