Bursa trafiğine otoparklı tahlil

Şehir merkezindeki araç park yeri sıkıntısına esaslı tahliller sunmak ismine son 14 yılda 14 otopark...

Bursa trafiğine otoparklı tahlil

Şehir merkezindeki araç park yeri sıkıntısına esaslı tahliller sunmak ismine son 14 yılda 14 otopark inşa eden Osmangazi Belediyesi, yakında hizmete açılacak olan 2000 araçlık Osmangazi Meydanı Kapalı Otoparkı ile birlikte ilçedeki otopark sayısını 15’e, kapalı otoparkların araç kapasitesini ise toplam 4 bin 100 araca çıkartıyor.

 

Osmangazi Belediyesi, her geçen gün artan araç sayısıyla birlikte yaşanan park etme ezasını ortadan kaldırmak ismine tahliller üretmeye devam ediyor. Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, vazifeye geldiği 2009 yılından itibaren gelişi hoş parklanma ve sokakların darlığıyla birlikte içinden çıkılmaz bir hal alan trafik meselesine tahlil bulmak ismine düğmeye bastı ve bilhassa kent merkezinde büyük kaosa neden olan otopark külfetine son vermek için 14 yılda 14 otopark inşa ederek kapasite bakımından birçok büyükşehri geride bırakan otoparkları kente kazandırdı. İnşa edilen otoparklar, Bursa’nın en büyük kahırları ortasında yer alan trafik yoğunluğuna deva olurken, araç park probleminin da büyük ölçüde çözülmesini sağladı.

 

Osmangazi Meydanı İle Kapasite İki Katına Çıkacak

Artan nüfus ve araç sayısını da göz önünde bulunduran Osmangazi Belediyesi, mevcut otoparklarla yetinmeyerek 2000 araçlık Osmangazi Meydanı Kapalı Otoparkı’nı da ilçeye kazandırmaya hazırlanıyor. İnşaat çalışmalarında sona gelinen Osmangazi Meydanı Kapalı Otoparkı, Lider Dündar periyodunda hayata geçirilen Çarşamba Pazarpark Kapalı Otoparkı, Aktarhüssam Katlı Otoparkı, Selimiye İntizam Katlı Otoparkı, Fatih-Çiftehavuzlar Ömür Merkezi Kapalı Otoparkı, Uluyol Katlı Otoparkı, Elmasbahçeler Otoparkı, Demirtaş Otoparkı, Akpınar Ömür Merkezi Otoparkı, Yunuseli Pazar Alanı Otoparkı üzere büyük otopark projelerinin akabinde ilçeye kazandırılan 15’inci otopark olacak. Yeni otopark ile birlikte ilçedeki otopark kapasitesi toplam 4 bin 100 araca ulaşacak.

 

“Kent Merkezindeki Trafik Yoğunluğu Azalacak”

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar,  kentin merkezinde yer alan Osmangazi’nin pozisyonu itibariyle parklanma muhtaçlığına en çok duyulan ilçe olduğuna vurgu yaptı. Araç yoğunluğunun beraberinde getirdiği parklanma gereksiniminin Osmangazi’nin ve Bursa’nın eksikliğini hissettiği badirelerin başında geldiğine dikkat çeken Lider Dündar, “İlçemizde otopark ve ulaşım sıkıntılarını çözmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Otopark külfetine son vermek için ardı arkasına projeler üreterek şimdiye kadar 14 otoparkı ilçemize kazandırdık. 15’inci otoparkımız olacak olan Osmangazi Meydanı Kapalı Otoparkı inşaatında ise sona geldik. Bilhassa Osmangazi Meydanı Katlı Otoparkı, 2000 araçlık kapasitesi ile kent merkezindeki parklanma meselesine tahlil olacak. Vatandaşlar, buraya araçlarını bırakarak Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi ile kent merkezine yürüyerek gidebilecek. Bu da kent merkezine yüklenen araç trafiğini de azaltmış olacak. Ayrıyeten, Osmangazi Metro İstasyonu’nun çabucak yanında yer alan bu otoparka araçlarını bırakacak olan vatandaşlarımız Bursaray ile kentin doğusuna ve batısına trafiğe girmeden toplu taşıma ile ulaşımlarını sağlayabilecek. Ayrıyeten T2 çizgisi ile kentin kuzeyine de araçsız gidebilecekler. Bu da kent merkezinin yanı sıra başka bölgelerdeki trafik yoğunluğunun da azalmasını sağlayacak” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı