Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Küçük Aile İşletmelerine Yem Dayanağı

Üretimin desteklenmesi için üretici odaklı projeler geliştirmeye devam eden Aydın Büyükşehir Belediyesi, küçük aile işletmelerini...

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden Küçük Aile İşletmelerine Yem Dayanağı

Üretimin desteklenmesi için üretici odaklı projeler geliştirmeye devam eden Aydın Büyükşehir Belediyesi, küçük aile işletmelerini üretimde tutma gayesiyle yem desteklemesinde bulunmaya devam ediyor. Proje kapsamında, vilayet genelinde 5 baş ve altında büyükbaş hayvanı olan küçük aile işletmelerine yem desteklemesinde bulunuluyor. Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, Aydın genelinde üreticilere dayanak vermeye devam edeceklerini söyledi.

Üreticileri merkeze alan projeler üretmeye devam eden Aydın Büyükşehir Belediyesi bu defa de Buharkent üreticisine takviye oluyor. Desteklemeler, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan, Aydınlı üreticileri ekonomik ve kaliteli yemle buluşturan Ege Yem’in süt ve besi yemleriyle yapılıyor. Üreticiler verilen dayanaktan ötürü memnuniyetlerini tabir ederken Lider Çerçioğlu’na teşekkür etti.

Başkanvekili Altıntaş: Dayanaklarımız devam edecek

Desteklemeyle ilgili değerlendirmede bulunan Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Barış Altıntaş “Bu dayanak, girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğu tarıma verdiğimiz dayanağın bir kısmı. 5 baş ve altında büyükbaşı olan üreticilerimize süt ve besi yemi dayanağında bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın her alanda olduğu üzere takviyeye gereksinimi var. Bu dayanakları vermeye devam edeceğiz. Yalnızca hayvan üreticisi değil bütün alanlarda destekleme yapılması gerekiyor. Hayvancılıkla uğraşan da toprakla uğraşan da çok sıkıntı durumda… Memur da, emekçi de çok güç durumda. Bütün herkese Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak dokunuyoruz” sözlerini kullandı.

‘Pahalılıktan ötürü zorlanıyoruz’

Pahalılıktan ötürü üretimde çok zorlandıklarını söyleyen üretici Emine Başal, “Bu pahalılıkta mutlu kaldık. Hayvancılık yapmakta her şey kıymetli olduğu için zorlanıyoruz. Yem fiyatları yüksek, bu da bizi zorluyor. Bir hayvanım ayda bir çuvaldan fazla yem tüketiyor. Bu aldığımız yem bizi 2 ay yönetim eder. Bu da bizi rahatlatacak. 2-3 ay yem almayı düşünmeyeceğiz. Hayat pahalılığından, her şeyin kıymetli olmasından ötürü hayvancılık güç. Gittikçe bize zorluyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bu takviyesinden çok mutlu kaldık. Hasret Başkan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

‘Diğerlerini sattım, üç hayvanım kaldı’

Günümüz koşullarında geçinmenin güç olduğunu söyleyen Mehmet Çiftçi “Hayvancılık yapıyorum, başkalarını sattım, şu anda üç hayvanım kaldı. Geçinemiyoruz, bizim yan gelirimiz olmasa geçinemeyiz. Kimisi emekli aylığıyla geçinilir diyor, biz emekli aylığıyla da geçinemiyoruz. Yan gelirimiz var ki o denli geçinebiliyoruz. Zeytinimiz, incirimiz olduğu için kurtarıyoruz. Yoksa olmayacak” ifadelerini kullandı.

‘Destek almadığımız için zorlanıyoruz’

Bir ineği ve yeni doğan bir buzağısı olduğunu söyleyen Raziye Emere “Geçen yıl hamile olarak aldığımız inek doğum yaptı. Bu yıl sütünü yeni almaya başladık. Yem fiyatları kıymetli. Biz dayanak almadığımız için zorlanıyoruz. Şayet sarfiyatı karşılamayacak olursa ziyanda olacağız. Yalnızca yem de değil; bunun yanında samanı, yoncası var. Hayvancılık sıkıntı. Sabahleyin 6.30’da kalkıyorum. Çocuklarımı okula gönderip 9.30’a kadar hayvanlarımla ilgileniyorum. Akşam tekrar sağım ve bakım için ilgileniyoruz. Hasret Çerçioğlu hanımefendiye dayanaklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz, takviyelerin devamını bekliyoruz” biçiminde konuştu.

Fiyatlar aldı başını gitti

Bir öbür üretici Mehmet Üstünova ise “Üçü inek ikisi buzağı beş hayvanım var. Son periyotta zorlamaya başladı, zorlanıyoruz. Küçük üretici bence bitmek üzere. Küçük üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Fiyatlar aldı başını gitti. Yem, buğday, saman… Her şey çıktı. Hakkından gelemiyoruz. Bu yem desteklemesi bizi bir ay rahatlatacak. Bu ekonomik durumda küçük üreticiye takviye lazım. Aydın Büyükşehir Belediyesi de bu takviyesi verdi. Takviyeleri için Hasret Başkan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı