Taban fiyata yapılan artırım emekliyi isyan ettirdi! Hükümetten değerli bir talepleri var

Net minimum fiyatın yüzde 54.7 artırımla 8.506 TL olmasının akabinde, milyonlarca emekli bu fiyatın epeyce...

Taban fiyata yapılan artırım emekliyi isyan ettirdi! Hükümetten değerli bir talepleri var

Net minimum fiyatın yüzde 54.7 artırımla 8.506 TL olmasının akabinde, milyonlarca emekli bu fiyatın epeyce altında kalmış oldu. Hala yaklaşık 1.5 milyon emeklinin fiyatı en düşük emekli maaşı olarak kabul edilen 3.500 liraya tamamlanıyor. Yeni periyotta bu eşiğin değiştirilip değiştirmeyeceği de merakla bekleniyor.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI MEMUR SENDİKALARINI HEYECANLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memur ve emeklilerin artırımını belirlerken de tıpkı anlayış içinde olacaklarını söz etmesi memur sendikalarını heyecanlandırdı.

MEMUR-SEN: MİNİMUM ARTIŞI ÖRNEK OLMALI, ÖBÜR SABİT GELİRLİLER DE KORUNMALI

Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, Erdoğan’ın konuşmasının çabucak akabinde toplumsal medya üzerinden, “Asgari fiyata yapılan artış örnek olmalı, öbür sabit gelirliler de korunmalıdır. 2023 için taban fiyat yüzde 54.7 artırılarak 8.500 TL olarak belirlendi. Bu artış örnek olmalı, enflasyon korkusu son bulmalı, gelir dağılımında adalet için, kamu vazifelilerinin alım gücü yükseltilmelidir” dedi.

MEMUR VE EMEKLİ TABAN FİYATA BENZERİ BİR ARTIŞ BEKLİYOR

Memur ve memur emeklileri olağan koşullarda yılbaşında yüzde 8 toplu mukavele ile son 6 ayın enflasyon farkından oluşan artırımı alacaklar. Bu da yaklaşık yüzde 17-18’lik bir orana karşılık geliyor. Sözcü’de yer alan habere nazaran minimum fiyata yüzde 54.7 artırım yapılmasıyla memur, emekli ve tüm çalışanlar da maaşlarına yüzde 18 civarında değil, minimum fiyata benzeri oranda bir artış yapılmasını bekliyor.