Harran ziyaretçilerini bekliyor

Her yıl on binlerce turisti ağırlayan Harran’da, pandemimin ortaya çıkmasından yana hem yerli hem de yabancı turist sayısında bir hayli düşüş yaşandı.

Harran ziyaretçilerini bekliyor
11 Mayıs 2021 - 12:43
Reklam

Şanlıurfa’ya 44 kilometre uzaklıkta olan Harran, Kümbet Evleri, tarihin bilinen ilk eğitim merkezi olan Harran Üniversitesi kalıntıları ve eski zamanlarda yük taşımacılığında kullanılan şimdilerde ise turistik amaçlı kullanılan develeri ile biliniyor. Bu mekânlar varlığı itibariyle her sene on binlerce turist ağırlarken şimdilerde koronavirüs pandemisinin gölgesinde çok az sayıda turist ağırlıyor. Kente daha çok yerli turistin uğradığı bunun yanı sıra yabancı turistlerin de geldiği biliniyor. Ancak pandeminin ve yasakların olması nedeniyle bir yıldan fazladır çok az sayıda turistin uğradığı gözlendi.

 

ÖZYAVUZ: ÇOK ETKİLENDİK

Tarihi ve mimarisiyle göz dolduran Harran Kümbet Evleri'nin işletmeciliğini yapan Mahmut Özyavuz, pamdemiden çok fazla etkilendiklerini ve neredeyse bir yıldan fazladır yerli ve yabancı turistlerin çok uğramadığını dile getirdi. Özyavuz, Ajansurfa’ya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"1989'dan beri babam, tarihi evlerin işletmeciliğini yapıyordu. 2006'dan beridir de ben devraldım. Gelen misafirlerin gezmesi için düzenledik burayı. Ama maalesef bu günlerde pandeminin olması nedeniyle şu an kimse gelmiyor. Bundan 2-3 yıl önce burada rahat 30-40 otobüs turist, günlük olarak gelip giderdi. Fakat pandemi başladığından beri giden gelen fazla olmuyor. Ama nisan ayının başlarında ve nisan ayından önce biraz hareketlenme oldu. Fakat yasaklar başlayınca turistlerin gelmesi kesildi. Birkaç tane yabancı turist geldi ama genel olarak yerli turistler geliyor. Yasaklarda yabancı turistler gelebiliyor onlara yasak olmadığı için. Eskisi gibi fazla değil, bu ramazan yalnızca 3-4 otobüs turist geldi. " dedi.

 

“TURİSTLER BAHAR AYLARINI TERCİH EDİYOR”

Şanlıurfa, konumu itibariyle çok sıcak bir bölge olduğu için şehre gelen turistler genellikle bahar ve sonbahar aylarını tercih ediyorlar. Ancak pandeminin ve yasakların etkin olduğu şu zamanlarda neredeyse turist uğramaz duruma gelen Harran, yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor. Mahmut Özyavuz konuyla ilgili: “Burası zaten çok sıcak bir memleket Temmuz-Ağustos aylarında çok sıcak olduğu için fazla turist gelmiyor. Ancak Eylül-Ekim aylarında daha fazla turistin gelmesini bekliyoruz. Özellikle sonbaharda daha yoğun oluyor çünkü havalar daha serin oluyor.” diyerek yasakların kalkmasının ardından ziyaretçilerini beklediğini kaydetti.

 

HARRAN’DA GEZİLECEK YERLER

Tarihi Harran ilçesinde gezilecek birçok yerin de olduğunu belirten Özyavuz, “Harran hem tarihi hem de kültürel zenginliği olan bir ilçe. Harran'a geldikleri zaman gezecekleri yerler arasında ilk olarak İslam Üniversitesi var. Yaklaşık 160-170 tane höyük var. Harran merkezde yer alan bu tarihi yerlerden ziyade daha gezilecek birçok noktası var. Bu tarihi mekanlardan bazıları ise şu şekilde, Bazda Mağaraları, Şuayb Şehri, Harran Kalesi, Han-el Ba’rür Kervansarayı gibi birçok gezilecek yerlerde mevcut.

Pandeminin bir an önce bitmesi temennisinde bulunan Özyavuz, “Temmenimiz pandeminin bitmesi inşallah bir an önce biter ve kurtuluruz. Pandemi sadece bizi değil tüm dünyayı etkiledi. Buraya herkesin gelmesini bekliyoruz.” diyerek yerli ve yabancı turistleri beklediğini belirtti.

URFA YAZAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum