Deveci'den sert tepki! Mutlaka Cankurtaran gerekiyor

AK Parti Bozova İlçe Başkanı Eczacı Süleyman Deveci son zamanlarda Şanlıurfa’da artan bozulma vakalarına karşı önlem alınmamasına tepki göstererek açıklamada bulundu.

Deveci'den sert tepki! Mutlaka Cankurtaran gerekiyor
28 Temmuz 2021 - 08:39
Reklam

Son bir ayda 15 kişinin boğularak hayatlarını kaybettiği Şanlıurfa’da önlemlerin alınmaması tepkileri de beraberinde getirdi. Birçok kişi tarafından tepkilere neden olurken bir tepkide AK Parti Bozova İlçe Başkanı Eczacı Süleyman Deveci’den geldi.

AK Parti Bozova İlçe Başkanı Eczacı Süleyman Deveci, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan mesire alanları içinde önemli uyarılarda bulunarak ‘Suya Girmek Tehlikeli ve Yasaktır’ tabelası asmanın mesuliyeti ortadan kaldırmayacağına dikkat çekti..

Sulama kanalında ve Fırat nehrinde boğularak hayatlarını kaybedenlerinin ailelerine başsağlığı dileyen Başkan Deveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Çocuklarımız her gün boğulmaya devam ederken ne acıdır ki önlemlere dair herhangi bir yenilik görülmüyor. Atatürk Barajı gölünün Türkiye’de 2.büyük göl olduğunu hepimiz biliyoruz. Yanı başında mesire alanlarının olduğunu da biliyoruz.
 

Urfa’nın bu sıcağında gölün hemen yanı başındaki mesire alanlarına gidip ayağını suya değdirmek arzusu ebetteki insani bir duygu olsa gerek. Ancak göl suyu derinliği ayağını atar-atmaz kayboluyor insan. Ve tatlı su deniz suyu İle aynı kaldırma kuvvetine sahip değil. Bir dalgıç deniz suyunda dalmak İçin 8 kg. ağırlık kullanırken, tatlı suda bu ağırlık 2 kg.’dır  

Dolayısıyla insan yüzme bilse dahi tatlı suda su üstünde kalmamak. Saatlerce denizin üstünde kalabilen bir kardeşiniz olarak, baraj gölünde aynı yanılgıya düştüm ve boğulma tehlikesi geçirdim yıllar önce. Ve o gün-bugün bir daha ayağımı bile göl suyuna değirmedim bir daha. Çünkü göl suyunda yorulduktan sonra su üstünde dinlenme imkânı yoktur ve kişi çok iyi yüzse bile kıyıya varamadan boğulabilir.

 

En doğru davranış, göl suyundan uzak durmaktır...

Fakat, madem gölün hemen yanı başında mesire alanları yapmışız; önlem olarak “ Suya Girmek Tehlikeli ve Yasaktır” tabelası ebetteki yetmez. Ve bu tabela, biz temsil ve yetki makamlarının mesuliyetini ortandan kaldırmaz. Yasak olan birçok şeyi yaptık yâda yapıyoruz. Önlem olarak, polis var, bekçi var,jandarma var, yargı var.

Bu nedenle;1- Mesire alanlarının olduğu bölgelere insanların suya girebileceği plaj yada plajlar yapmak veya bu alanlara yüzen havuzlar yapmak

2- Mutlaka cankurtaran görevlendirmek ve görevli cankurtaranların sürekli mobil halde mesire alanı çevresini kontrol etmeleri gerekir. ( plaj yada gölün içinde havuz yapmak zaman alsa bile cankurtaran görevlendirmek acili yetimiz olmalı.) Mesire alanlarında görevlendirdiğimiz insanların sadece kapıda para almaları ya da ofislerinde yüksek sesle müzik dinlemeleri bir önlem değildir. Aileler yok olmasın. Boğulma haberlerini okumak rutinimiz olmasın. Buyurun, tez zamanda önlemler alalım. Ve ne olur gençler, sudan uzak durun. Size yalvarıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum