CarrefourSA ilk kez sürdürülebilirlik karnesini açıkladı

CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” söylemi çatısı altında “Yaşam İçin Doğrusu” ismine yaptığı çalışmaları ortaya koyduğu birinci...

CarrefourSA ilk kez sürdürülebilirlik karnesini açıkladı

CarrefourSA, “Doğrusu CarrefourSA’da” söylemi çatısı altında “Yaşam İçin Doğrusu” ismine yaptığı çalışmaları ortaya koyduğu birinci “Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayınladı.

Rapora nazaran CarrefourSA, 2020-2021 yıllarında 1 tona yakın besin atığını kurtarırken, sıfır atık evrakı sahibi mağaza sayısını 69’dan 180’e yükseltti.

Organize perakende dalının öncü markalarından CarrefourSA, 44 vilayette 850 mağazası ve 11 binden fazla çalışanıyla güçlü büyümesini Türkiye’nin dört bir yanında sürdürürken, “Yaşam için Doğrusu” anlayışıyla sürdürülebilirlik çalışmalarına da devam ediyor. Şeffaf ve denetlenebilir bir anlayışla çalışmalarını sürdüren CarrefourSA, 2020-2021 yıllarını kapsayan ve Küresel Reporting Initiative (GRI) Standartlarına nazaran hazırlanan birinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Raporda, iktisat, yanlışsız iş yeri, kıymet zinciri ve çevresel sorumluluk başlıkları ön plana çıktı.

“Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”nı dikkate alarak kendi sürdürülebilirlik yaklaşımlarını geliştirdiklerini belirten CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, bu yaklaşımı iş yapış modellerinin temel ögelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Global Reporting Initiative (GRI) Standartlarında belirtilen Raporlama Prensipleri doğrultusunda hazırlanan bu birinci raporla, hem yüksek muvaffakiyet sergiledikleri çalışmaları hem de kendilerini daha fazla geliştirmeleri gereken alanları tüm şeffaflığıyla paylaştıklarını lisana getiren Kartallıoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Rapor GRI’nın ‘kapsamlı’ raporlama sınıflandırmasına giriyor. Öncelikli mevzuların tamamında performans bilgilerimizi, olumlu ya da olumsuz, istisna gözetilmeksizin kamuyla paylaşıyoruz. Bunu yapan şirket sayısı yalnızca kesimde değil, tüm Türkiye’de çok az. Kaç adet etik araştırma başlatıldığını da hijyen ve kalite denetimleri sonucu raftan çektiğimiz eser sayısını da, her alanda kendi performansımızı nasıl ölçtüğümüzü de sayılarla ve büyük bir içtenlikle paydaşlarımızla paylaşıyoruz. Bunları kendimize güvendiğimiz ve her vakit daha doğrusunu yapabileceğimize inandığımız için paylaşıyoruz.

“BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”nın 12’sini kapsıyor
CarrefourSA, 17 unsurdan oluşan Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 12’sini kapsayan sürdürülebilirlik gayeleriyle paydaşlarına ekonomik bedel yaratırken, tüm besin zincirindeki besin atıklarının yol açtığı ekonomik etkiyi ortadan kaldırmayı, iş yapış biçimi ve tüm paydaşlarla olan ilgilerini etik kıymetler çerçevesinde gerçekleştirmeyi, çalışanları için en âlâ iş ortamını sunarak memnuniyetlerini yüksek düzeyde tutmayı ve daima gelişimlerini desteklemeyi amaçlıyor. CarrefourSA, tedarik zincirinin ekonomik, toplumsal ve çevresel gelişimini ve devamlılığını sağlarken; güç ve su tüketimiyle birlikte karbon ayak izini hakikat yönetmeyi amaçlıyor. Doğayı ve bedeli odağına alan bir ekosistemle çalışan CarrefourSA, bu alanlarda tüm paydaşlarını bilinçlendirmek, atıkları önlemek, azaltmak, geri dönüştürmek ve etrafla uyumlu biçimde bertaraf etmek için de çalışmalarına devam ediyor.

Yılda 1 ton besin kaybını önlüyor
CarrefourSA’nın besin atığı ve çevresel sorumluluk kapsamında yaptıkları çalışmalar da Sürdürülebilirlik Raporunda öne çıkıyor. Buna nazaran yılda 1 bin tona yakın besin atığını önlemek için birçok uygulama hayata geçiren şirket, Tarım ve Orman Bakanlığı uyumu ve FAO iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık’ kampanyasına dayanak vererek bilinçlendirme çalışmaları yürüttü. ‘Arta Kalanı Değerlendir’ ismi altında olgun meyve yahut sebzelerden hazırlanan tanımlara Lezzet Ortası restoranlarında yer veren CarrefourSA, tüketilmesinde sıhhat açısından sorun olmayacak besinleri da HayKonFed iş birliği ile gerçekleştirdiği ‘Dost Hareketi’ projesi kapsamında sokak hayvanlarına gönderiyor. World Resources Institute tarafından hayata geçirilen 10x20x30 inisiyatifine tedarikçileri ile dahil olmalarının da bu mevzuya adanmışlıklarını gösterdiğini belirten Kutay Kartallıoğlu, “Hedefimiz tedarikçilerimizi de besin kaybı ve atığı konusunda süreçlerimize dahil etmek. Bu inisiyatif kapsamında 20 tedarikçimiz ile birlikte besin kaybının ve atıklarının 2030 yılına kadar 50 oranında azaltmasını hedefliyoruz. Fazla Besin ve Besin Kurtarma Derneği iş birliği ile reyonda bekleme müddeti dolmuş lakin insani tüketime uygun eserleri farklı şartlarla iktisada kazandırıyoruz. Bu sayede 2021 yılında yaklaşık 1 ton besin atığını kurtardık. Temel düzey sıfır atık evrakı sahibi mağaza sayımızı 2021’de 69’dan 180’e çıkardık” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı