Akkuyu Ngs’de 1’inci Güç Ünitesinde İç Müdafaa Kabuğunun Montajı Tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Güç Ünitesi’nde iç müdafaa kabuğunun (İKK) kubbesi   tasarım...

Akkuyu Ngs’de 1’inci Güç Ünitesinde İç Müdafaa Kabuğunun Montajı Tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci Güç Ünitesi’nde iç müdafaa kabuğunun (İKK) kubbesi   tasarım pozisyonuna yerleştirilerek müdafaa döngüsü tamamlandı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva hususa ait şunları söyledi: “2022 sıkıntı bir yıl olsa da çok başarılı ve üretken geçti! Planlandığı üzere yılbaşı arifesinde 1’inci Güç Ünitesinin inşasında değerli bir kademe olan iç muhafaza kabuğun kubbesinin kurulumunu tamamladık. Tüm gruba; her bir inşaatçıya, her bir denetçiye projeye gösterdikleri azami bağlılıkları, teslim tarihlerine uymaları, yaptıkları yüksek kaliteli işler, konutumuz üzere gördüğümüz şantiyemize ve nükleer güç santralimize kendilerini adadıkları için minnettarım. Daima birlikte kıymetli bir dönüm noktasından geçiyoruz. Her yıl birbirimize daha çok bağlanıyor, birbirimizi daha âlâ anlıyoruz. Grubumuz en güçlü ve en üretken ekip! Bu yılın en değerli olayı olan Akkuyu NGS alanına taze nükleer yakıtın teslim edilmesine yaklaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü kuruluş yıldönümü için 1’inci Ünitenin tamamlanmasından evvel dış müdafaa kabuğu ve öbür kabul işlerini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Yarım küre formunda ve 215 ton yükündeki İKK kubbesi 16 montaj kısmından oluşuyor. Kubbe ayrıyeten sprinkler sistemi servis platformları için 46 tonluk bir çelik yapı içeriyor. Kubbeyi yaklaşık 62 metre yüksekliğe kaldırmak için özel olarak 75 ton yükünde bir travers tasarlandı ve üretildi. Liebherr LR 13000 vinç tarafından kaldırılan yapının toplam yükü 340 tondu. Kubbenin montaja uygun hale getirilmesi Akkuyu NGS alanında gerçekleştirildi ve 3,5 ay sürdü.

İKK’nin kubbe kısmının betonlanmasının akabinde, dış müdafaa kabuğunun inşaat ve montaj çalışmalarının son evresi başlayacak.

Akkuyu NGS alanındaki inşaat ve montaj çalışmaları, dört güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fizikî muhafaza tesisleri olmak üzere ana ve yardımcı tesislerin tümünde devam ediyor. Akkuyu NGS alanındaki inşaatın tüm evreleri bağımsız kontrol kuruluşları ve ulusal düzenleme kuruluşu olan Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından da yakından takip ediliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı