2023’te İkinci El Otomotiv Pazarının Tarafını Dijital Dönüşüm Belirleyecek

Bu sene Türkiye pazarına süratli bir giriş yapan ve ikinci elde yenilikçi iş modeliyle istikrarları...

2023’te İkinci El Otomotiv Pazarının Tarafını Dijital Dönüşüm Belirleyecek

Bu sene Türkiye pazarına süratli bir giriş yapan ve ikinci elde yenilikçi iş modeliyle istikrarları değiştiren Carvak’ın CEO’su Mehmet Çelikol, bu sene dalı dijital dönüşümün şekillendirdiğini, bu eğilimin 2023’de artarak süreceğini açıkladı. Çelikol’a nazaran, kesimde tecrübeye katkı sunan teknolojilerin ehemmiyeti gitgide artarken, bilhassa yapay zeka kullanımı da yaygınlaşacak.

İkinci el araç alım satım pazarında yenilikçi modeliyle fark yaratan Kavak, 2022 yılında büyümesine son hız devam etti. Kavak, yıl içinde Carvak markasıyla Türkiye pazarına da girip kısa müddette önemli bir muvaffakiyet elde ederken, pazarın bugününe ve geleceğine istikamet veren şirket haline geldi. Yılı pahalandıran ve gelecek yıla dair öngörülerini paylaşan Carvak Türkiye CEO’su Mehmet Çelikol, 2022’de ikinci el araç alım satım pazarında en kıymetli trendin dijital dönüşüm olduğunu vurgularken, 2023’te pazarın istikametini belirleyecek temel trendin yeniden dijitalleşme olacağının altını çizdi.

Dijital dönüşümle yenilikçi iş modelleri sürat kesmeyecek

Çelikol, şunları söyledi: “İkinci el pazarı dünyada ve Türkiye’de hala klasik istikameti baskın bir bölüm. En çok dönüşüme gereksinimi olan kesimlerin de başında. Bu ortamda, pazarımızda dijital dönüşüm sürat kesmeyecek. Pazardaki şirketler kendilerini birer teknoloji şirketi olarak konumlandırıp bu tarafta strateji geliştirecekler. Araba sanayisi oyuncuları, artan dijitalleşme dahil olmak üzere yeni iş modelleri üzerine daha çok yoğunlaşacaklar. Bunun en âlâ örneklerinden birinin Carvak olduğunu düşünüyorum. İş modelimizle, piyasanın güvenilirlik ve şeffaflık gereksinimini sürat ve teknolojiyi bir ortaya getirerek karşılıyoruz.”

Yapay zeka daha da gelişecek, tecrübenin ehemmiyeti artacak

Yılın başından bu yana, ikinci el araç fiyatlarının %40’ın üzerinde arttığını belirten Çelikol, 2022 yılı sonuna kadar, ülkemizdeki ikinci el araba alış/satış hacminin yıllık 6 milyon adetin üzerine ulaşacağını öngördüklerini söz etti.

Çelikol’a nazaran, pazarda son yıllarda, e-ticaret kanalları ve dijital kanallar üzerinden ikinci el araç satışı da bir epey tanınan hale geldi. Bilhassa yakın vakitte, yıllardır klâsik kanallardan araç satan büyük kurumsal markalar da e-ticaret kanallarını ağır olarak kullanmaya başladı.

Diğer yandan, tecrübe iktisadı konusu ikinci el pazarında da ehemmiyetini artırıyor. Bu tecrübesi sağlayan yahut katkı sunan teknolojilerin pazarda değeri artacak, bunların başını da yapay zeka uygulamaları çekecek.

Elektrikli araçlardaki gelişmeler ikinci el pazarını da etkileyecek

Çelikol, elektrikli araçlar pazarının da 2023’de çok gelişmeye aday pazarlardan biri olduğunu söylerken, bu pazardaki gelişmelerin ikinci el pazarına da yansımalarının olacağını belirtti. Çelikol, şöyle konuştu: “Son 5 yılda, ülkemizdeki toplam araba adetindeki büyüme oranı yıllık %3-4 bandında seyrederken, elektrikli ve hibrit araç kategorilerinde %100’ü aşan oranlarda yıllık büyüme gerçekleşti. Hala küçük bir pazar olsa da ülkemizde elektrikli araç pazarı önemli bir gelişim içerisinde. Öteki yandan, ülkemizdeki elektrikli araç sayısı Almanya üzere gelişmiş ülkelere kıyasla aşağılarda. Yani, Almanya’da elektrikli araçlar pazarın %2.2’sini teşkil ederken, ülkemizde bu oran şimdi %0.1 bile değil. Bu evet az ancak içinde çok büyük bir potansiyeli de barındıran bir bilgi. 2023’de elektrikli araç pazarında kıymetli gelişmeler yaşanacağını, bunun ikinci ele de kesinlikle yansımaları olacağını öngörüyoruz.”

Kavak yeni pazarlara girdi, büyük finansman takviyeleri aldı

Diğer yandan, değişen ve dönüşen bu pazarda, Kavak, yenilikçi modeliyle 2022’de büyümesini sürdürdü. Şirketin büyüme seyahatinde bu yılki en değerli kilometre taşları, Türkiye’nin de ortalarında olduğu yeni pazarlara girişi ve dünyanın önde gelen finans kurumlarından aldığı takviyeler oldu. Kavak yıl içinde, HSBC, Goldman Sachs ve Santander üzere dev finans kurumlarından iş modeli için finansman takviyesi aldı.

Kavak 2022’de küresel büyüme ve genişlemeye odaklandı, bu emelle operasyonlarını yürüttüğü etkin ülke sayısını 3’ten 10’a çıkardı. Bu 10 pazarda, yıllık toplam 125 binden fazla araç alım / satım süreç adedine ulaştı. Suudi Arabistan, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına girerek yenilikçi iş modelini bölgeye de taşıyan Kavak, kesimde gelişen pazarlarda en kıymetli oyuncu haline geldi. Bu yeni pazarlarla birlikte Kavak, operasyonlarını toplamda 10 ülkeye taşımış oldu.

Türkiye pazarına süratli girdi, 2023 sonu amacı Türkiye’de liderlik

Kavak 2022 yılında faaliyetlerini birinci kere Latin Amerika dışına taşıyarak, Türkiye’de   operasyonlarına Carvak markasıyla başladı. İstanbul’da, araçların sergilendiği dev showroom’larla pazara giren Carvak’ın 15 kentte de araç alım noktası bulunuyor. “1 yıldan kısa bir müddette Türkiye’de ikinci el araba pazarının en değerli oyuncularından biri haline gelmekten ötürü çok mutluyuz” diyen Mehmet Çelikol, şunları söyledi: “Türkiye’de yaş ortalaması 32 olan, genç bir takımla, çok dinamik bir formda çalışarak, yenilikçi iş modelimizi Türkiye pazarına da taşıyoruz ve Türkiye’de de orijinal bir ikinci el tecrübesi sunuyoruz. Carvak olarak uzun vadeli stratejimizin bir modülü olarak, 2023 yılı sonunda Türkiye’de 2. el otomotiv pazarında başkan olmayı hedefliyoruz. 2023 yılında, bulunduğumuz kent sayısını ikiye katlayarak, yüzde yüzden fazla büyüme bekliyoruz. Yalnızca Türkiye’ye orta vadede 100 milyon dolar ve uzun vadede 200 milyon dolar civarında bir yatırım planlıyoruz. Tekrar bölgede de amaçlarımız büyük, tekrar 2025 yılı sonuna kadar başka bir gaye, bölgenin en büyük ikinci el otomotiv şirketi olmak.”

Dünya Kupası’nın dev kadrolarına sponsorluklar ses getirdi

Kavak, bulunduğu ülkelerde pazarlama ve sponsorluk faaliyetleriyle, markaya güçlü bir dayanak verirken ses getirmeye devam ediyor. Kavak’ın bilhassa spor alanındaki sponsorluk çalışmaları dikkat çekti. Formula 1’nin yükselen ismi Red Bull Grubu pilotu Checo Perez, Meksika Ulusal Takımı’nın kaptanı ve kalecisi   Memo Ochoa, Arjantin’in basketbol efsanesi Manu Ginobili ve yükselen bayan futbolunun yıldız ismi  Katty Martinez sponsor olunan isimler ortasında başı çekiyor. Lionel Messi önderliğinde Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin’in yanı sıra Meksika ve Brezilya ulusal futbol ekibi sponsorlukları ise tüm dünyada büyük yankı bulan çalışmalar oldu. Şirket, dünyada ve Türkiye’de 2023 yılında da ilgi toplayacak sponsorluk çalışmalarıyla marka bilinirliğini süratle artırmayı planlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı