Tarım Kampüsü’nde silajlık mısır hasadı sevinci

ANKARA (İGFA) – Kırsal kalkınma projeleriyle örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı desteklemek ve...

Tarım Kampüsü’nde silajlık mısır hasadı sevinci

ANKARA (İGFA) – Kırsal kalkınma projeleriyle örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı desteklemek ve yerli üretme katkı sağlamak maksadıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

“En büyük hayalim Ankaralıyı varlıklı etmek” diyen Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın başlattığı kırsal kalkınma atağı her geçen gün çeşitlenerek devam ediyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) kapsamında ekilen silajlık mısır hasadının başladığını toplumsal medya hesapları üzerinden duyuran Yavaş şu tabirleri kullandı:

“Gölbaşı’ndaki Tarım Kampüsü’müzde yetiştirdiğimiz mısırlık silajın hasadına başladık. Elde ettiğimiz eserleri hayvancılıkla uğraşan bayan üreticilerimize ve küçük aile işletmelerine 0 hibeyle dağıtıyoruz. Ankaralı üretsin, Ankaralı kazansın istiyoruz.”

YÜZDE 100 HİBEYLE DAĞITILACAK

Kadın hayvan yetiştiricileri ve küçük aile işletmelerini üretimden kopmamalarını sağlamak ve ekonomik istikametten takviye olmak gayesiyle yaklaşık 200 dönüm üzerine ekilen silajlık mısır yüzde 100 hibeyle dağıtılacak.

Başkentte kırsal kalkınmayı destekleyen projelere devam edeceklerini belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Dinçer Gölbaşı Karaoğlan Mahallesi’ndeki BAKAP Tarım Kampüsü’nde gerçekleştirilen mısır silajı hasadı ile ilgili şunları söyledi:

“BAKAP toprağımızda daha evvel birinci eser olarak ektiğimiz Macar fiği ve buğday karışımlarının hasadını yapmıştık. Artık ikinci eser olarak mısır silajı hasadını yapmaktayız. Bu hasadımızın da küçük aile işletmeleri ile bayan üreticilere dağıtımı gerçekleştirilecek. Kaba yemin ve girdi maliyetlerinin fiyat artışından ötürü bu halde üreticilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.”

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, hayvan yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere toplama ve balyalama süreci yapılan mısır silajlarını bir ay içinde listesi oluşturulacak bayan üreticilere ve küçük aile işletmelerine fiyatsız dağıtarak çiftçilerin ekonomilerine katkı sağlamayı amaçlıyor.