Akkuyu NGS’nin 1’inci Ünitesinde İç Koruma Kabuğu Tamamlanıyor

Bir sonraki kademede reaktör kubbesi kapatılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin reaktör...

Akkuyu NGS’nin 1’inci Ünitesinde İç Koruma Kabuğu Tamamlanıyor

Bir sonraki kademede reaktör kubbesi kapatılacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin reaktör binasına, nükleer santrallerin güvenlik sisteminin ana ögelerinden biri olan iç muhafaza kabuğunun (İKK) 6’ncı katmanı kuruldu. Bir sonraki evrede yapılacak olan süreç ise, reaktör kubbesinin kapatılması olacak. 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan kubbe montajının yapılmasıyla, 1’inci ünitenin reaktör kısmı tamamlanmış olacak.

Reaktör binasının sızdırmazlığını sağlayan çelik kaplama ve özel betondan oluşan İKK, reaktör binasını muhafazanın yanı sıra boru geçişlerine ve santralin işletme basamağında nükleer reaktörde bakım süreçlerini gerçekleştiren kutup vincine takviye oluyor.

İKK’nin 6’ncı katmanı, 30 bloktan oluşan çelik bir yapı olma özelliği taşıyor. Toplam tartısı 224 ton olan 44 metre çapındaki katmanın montajı, Liebherr LR 13000 ağır paletli vinç kullanılarak Akkuyu NGS inşaat alanında gerçekleştirildi.

Katmanın suramı 8 saat sürdü. Kurulumdan sonra 1’inci güç ünitesinin reaktör binası 8,4 metre daha yükselerek 51,5 metreye ulaştı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel müdürü Anastasia Zoteeva mevzuya ait olarak şunları söyledi: “Bugün kıymetli bir basamak gerçekleşti. 6’ncı katman kurulduktan sonra, geriye yalnızca reaktör binasının kubbesini kapatılması kaldı. Suram süreci kusursuz bir biçimde gerçekleştirildi. İnşaatçılarımız, montajcılarımız, teçhizatçılarımız ve vinç operatörlerimiz profesyonel maharetlerinin en üst seviyede olduğunu bir defa daha kanıtladılar. Tonlarca yükteki bir yapıyı 1 santimetrelik bir hassasiyetle kurmak son derece sıkıntı bir iştir. Güzel iş çıkardık ve bu da Akkuyu NGS takımının son derece profesyonel olduğunu bir kere daha gösterdi.”

2022 yılı sonuna kadar 1’inci güç ünitesinin için iç müdafaa kabuğunun montajı, reaktör kabının suyla temizlenmeye başlanması ve kutup vincinin devreye alınması üzere ön işletmeye alma çalışmalarının başlaması planlanıyor.

Akkuyu NGS alanındaki inşaat ve montaj çalışmaları, dört güç ünitesi, kıyı hidrolik mühendislik yapıları, bir güç dağıtım sistemi, idari binalar, bir eğitim merkezi ve gelecekteki NGS’nin fizikî müdafaa tesisleri olmak üzere ana ve yardımcı tesislerin tümünde devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı