Bornova’da farkındalık yaratan maç

Bornova, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde çok özel bir uğraşa sahne oldu. Suphi Koyuncuoğlu Anadolu...

Bornova’da farkındalık yaratan maç

Bornova, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde çok özel bir uğraşa sahne oldu. Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ile Barışgücü Tekerlekli Sandalye Basketbol Grubu oyuncularıyla Farkındalık Maçı’nda buluştu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi’nde gayret eden ve takımında Bornova Belediyesi çalışanlarının da yer aldığı İzmir Bornova Barışgücü Spor Kulübü atletleri ile Bornova Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Basketbol Grubu oyuncuları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel olarak düzenlenen Farkındalık Maçı’nda bir ortaya geldi.

Bornova Belediyesi, Bornova Kaymakamlığı ve Bornova İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğinde düzenlenen Farkındalık Maçı, Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda oynandı.Karşılaşma, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Ligi’nde uğraş eden ve takımında Bornova Belediyesi çalışanlarının da yer aldığı İzmir Bornova Barışgücü Spor Kulübü atletleri ile Bornova Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Basketbol Ekibi oyuncuları ortasında gerçekleşti. Maç öncesinde Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Belediyesi Lider Yardımcısı Barbaros Taşer ve Türk Kızılay İdare Konseyi Üyesi Şükrü Can da tekerlekli sandalye kullanıp, atış yaparak farkındalık yarattı.

Engellileri daha düzgün anladık

İlgiyle takip edilen maç 29-29 eşitlikle sona ererken, birinci defa tekerlekli sandalye üzerinde basketbol oynayan liseli öğrenciler, “Engelli insanları manaya ismine çok hoş bir aktiflik oldu. Burada yaşadığımız tecrübeyle onların ne koşullarda yaşama tutunduklarını ve zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini gördük” sözlerini kullandı.

Önemli bir etkinlik

Organizasyonda emeği geçen ve hassaslık göstererek salonu dolduran herkese teşekkür eden ÇÖYDER(Çağdaş Özürlüler Hayat Derneği) ve Barışgücü Spor Kulübü Derneği Lideri Vedat Başer, asıl pürüzün vücutlarda değil, zihinlerde olduğunu belirterek, “Bu tip etkinlikler engelli sıkıntılarının tartışıldığı ve tahlil tekliflerinin ortaya konacağı etkinliklerdir. Ülkemizde engelliler eğitimden istihdama, spordan sıhhate pek çok alanda sorun yaşıyor. Dileğimiz bunların en kısa müddette çözülmesi” dedi.

Çocuklarla boyama etkinliği

Diğer yandan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Bornova’da bulunan Özel Erke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocuklarla da çit boyama aktifliği yapıldı. Bornova Belediyesi’nin parklara yaptığı güvercin meskenlerinin dışı için hazırlanan çitler çocukların belirlediği renklerle yeniden onlar tarafından boyandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı