Marketlerden pes dedirten fahiş fiyat kurnazlığı! 1 liraya alıp 24 liraya satıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile besinde yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV oranı etiketlere yansıdı. Lakin birtakım...

Marketlerden pes dedirten fahiş fiyat kurnazlığı! 1 liraya alıp 24 liraya satıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile besinde yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV oranı etiketlere yansıdı. Lakin birtakım kalem eserlerde fahiş fiyat savı var. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar birtakım eserlerin satışında büyük vurgun olduğunu söylüyor.

“1 LİRAYA ALDIKLARI ESERİ 24 LİRAYA SATIYORLAR”

İstanbul Ziraat Odası Lideri Ömer Demir, “Burada bir kar yoktur. Çıkar yoktur. Burada bir vurgun vardır. Burada vatandaşın kanını emmek var adeta. Bahsettiğiniz kabak bizden 1 liranın altından alınıyor. 1 liranın altında bizden aldığınız kabağı 23.95’e satıyorsunuz. Bizim iki liraya ürettiğimiz eseri 29 liraya satıyorsunuz. Bizden aldığınız kabak 1 lira. 1.5 lira da maliyeti biner 2.5 lira. Bizde üstüne koyalım 5 liraya azamî bütün karları içinde olan bir kabağı 23.95’e satarsak, domates ve limonu satmaya çalışırsak üretenin canı acımaz mı? Tüketici bunu çok değerliye yiyor.” dedi.

“BU TEKELLEŞMENİN AĞA BABASIDIR”

Bu türlü bir özgür piyasaya kabul etmediklerini belirten Demir, “Bu tekelleşmenin ağa babasıdır. Yüzde 7’lik indirim çok hoş. Bunu vurgunu vuranlardan da istiyoruz. İnsafsızlık yapmayın. Biz üretmekten vazgeçersek siz kimden mal alacaksınız.” tabirlerini kullandı.

“BURADA MAĞDUR ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ”

Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu ise “Burada mağdur olan taraf üretici, sonuncu noktada da tüketicidir. Tarladan çok ucuza alınan eser 10 katı fiyattan satılabiliyor. Bu para üreticilerin cebine gitse fiyatlar düşecek. Daha çok üretecekler ve üretim çoğaldığı vakit fiyatlar düşecektir. Burada çok tanınmış olan bir market var. İhbar yağıyor bakın ne yapmış. Kabağın alış fiyatı 75 kuruş. Kendi şirketinin mağazasına 5 lira 30 kuruşa devretmiş. Aşağı üst 7 katıdır. Yüzde 700’lük bir artışla aktarmış. Mağaza da 5 lira 30 kuruşa aldığını 7 lira 30 kuruşa satıyor.”