Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın operasyon sinyali sonrası Esad’dan Türkiye’ye küstah tehdit: Karşılık vereceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tel Rıfat ve Münbiç’i işaret ederek duyurduğu Suriye‘nin kuzeyine yönelik yapılması planlanan yeni...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın operasyon sinyali sonrası Esad’dan Türkiye’ye küstah tehdit: Karşılık vereceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tel Rıfat ve Münbiç’i işaret ederek duyurduğu Suriye‘nin kuzeyine yönelik yapılması planlanan yeni operasyon, YPG/PKK’yı panikletirken Beşar Esad’dan da bahse ait açıklama geldi.

“İLK ETAPTA HALK DİRENİŞİ OLUR”

Russia Today’e konuşan Esad, “Bir işgal olursa birinci etapta bir halk direnişi olur. Tabi ki, Suriye ordusunun konumlandığı yerlerde askeri şartların direkt karşı karşıya getirdiği durumlarda karşılık veririz” sözlerini kullandı.

“DURUM TEKRAR TIPKI OLACAK”

İki buçuk yıl evvel Türk ve Suriye ordularının karşı karşıya geldiğini ve Suriye topraklarındaki giren birtakım Türk amaçları hücum yapıldığını söyleyen Esad, “askeri kapasite müsaade verirse durum yeniden tıpkı olacak” dedi. Esad idaresine bağlı Suriye ordusu İdlib kentindeki 9 Numaralı Müşahede Noktası’na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik hava saldırısı düzenlemiş, atakta, 3 sivil ömrünü yitirirken, 12 sivil yaralanmıştı.

“RUSYA, MEMLEKETLER ARASI DENGEYİ YİNE SAĞLAYACAK”

Suriye Devlet Lideri, Rusya’nın Ukrayna’daki işgal teşebbüsüyle ilgili soruları da yanıtlayarak Rusya’nın maruz kaldığı savaşın sırf NATO’nun genişlemesine bağlanamayacağını belirtti ve bunun Komünizm ya da Birinci Dünya Savaşı’ndan beri devam eden bir gayret olduğunu ileri sürdü. Esad Rusya’nın bugünkü gücünün kaybettiği milletlerarası dengeyi yine kurmasını sağlayacağı görüşünü lisana getirdi.