5G Ne Kadar Zararlı? Bilim İnsanları Açıkladı

Bilim insanları kablosuz teknolojinin beşinci nesli olan 5G teknolojisinin ne kadar zararlı olduğu hakkında açıklama yaptı.

5G Ne Kadar Zararlı? Bilim İnsanları Açıkladı
10 Temmuz 2020 - 14:38

Koronavirüs döneminden adını sık sık duyduğumuz 5G teknolojisi, 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon anlamına geliyor. Birçok ortaya atılan teoriye göre koronavirüs salgını 5G yüzünden olduğu söyleniyor. Hatta bu teoriler sonrası dünyanın farklı noktalarındaki 5G istasyonlarına saldırı olmuştu.
 
Oregon Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 5G’nin sağlığa ne derecede zararlı olduğu hakkında incele yaptı.
Üniversitenin Robyn Tanguay labaratuvarında yapılan incelemede araştırmacı Subham Dasgupta, ‘’Yaptığımız çalışmalara dayanarak, 5G radyasyonunun o kadar zararlı olduğunu düşünmüyoruz’’ açıklamasını yaptı.
 
Araştırma zebra balıkları üzerinde yapıldı. Zebra balıkları insanların genomları ve gelişim süreçlerine benzerlikleriyle bilinir. Bundan dolayı araştırma için zebra balıkları tercih edilmiş görülüyor.
Zebra balıklarına 5G teknolojisinin 3,5 GHz’lik radyo frekansının radyasyonuna maruz bırakıldı. İnceleme sonucunda balıklarda davranışsal ve ölüm oranlarında bir değişiklik görülmedi.
Araştırma içerisinde balıkların embriyolarının ani sese olan tepkilerinin ölçüldüğü sırada küçük bir etki olduğu gözlemlendi. Bilim insanları bu etkinin nedenini bulmak için çalışmalar yürütüyor.
Araştırmaların sonraki aşamasında, 5G teknolojisinin zebra balıkları üzerindeki gen dizilimine olan etkisini inceleyecekler.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum