Vize işlemleriyle ilgili şikayetler yaz döneminde yüzde 715 arttı

Çözüm platformu Şikayetvar, vize aracılık ve danışmanlık firmalarıyla ilgili bilgilerini açıkladı. Datalara nazaran bir evvelki...

Vize işlemleriyle ilgili şikayetler yaz döneminde yüzde 715 arttı

Çözüm platformu Şikayetvar, vize aracılık ve danışmanlık firmalarıyla ilgili bilgilerini açıkladı. Datalara nazaran bir evvelki yıl ile kıyaslandığında yaz devrinde şikayetler yüzde 715 arttı. En çok şikayet Temmuz ayında gelirken (2021’in temmuz ayına nazaran şikayet artışı yüzde 1229) Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları karşılaştırıldığında şikayet artışının yüzde 561’e ulaştığı gözlemleniyor. Öne çıkan şikayet hususları ise şöyle sıralandı: Randevu alınamaması, bekleme müddetlerinin uzunluğu, aracılık fiyatlarındaki artış…

Son aylarda yurt dışına seyahat etmek isteyen beşerler için zahmete dönüşen vize süreçleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşansa da problemler devam ediyor. Tahlil platformu Şikayetvar’ın vize aracılık ve danışmanlık firmalarıyla ilgili açıkladığı datalara nazaran bir evvelki yıl ile kıyaslandığında yaz periyodunda şikayetler yüzde 715 arttı. Şikayetlerin tepe yaptığı ay ise Temmuz oldu. Geçen yılın Temmuz ayı ile karşılaştırıldığında Temmuz ayında şikayetler yüzde 1229 arttı.

Şikayetvar’ı ziyaret oranı yüzde 910 arttı

Vize aracılık ve danışmanlık şirketleriyle ilgili araştırma yapmak ve başka tüketicilerin vize süreçleriyle ilgili görüşlerine ulaşmak isteyen kullanıcıların Şikayetvar’ı ziyaret oranları da arttı. 2021’nin Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında vize aracılık ve danışmanlık şirketleriyle ilgili 32 bin 623 ziyaret gerçekleşirken 2022’nin birebir devrinde yüzde 910’lük bir artış oranıyla husus ile ilgili 329 bin 654 ziyaret gerçekleşti.

Konuyla ilgili Şikayetvar’a ulaşan kimi şikayetlerse şöyle sıralandı:

Çalışma davetiyem geldi vize alamıyorum

“Merhaba. Polonya çalışma davetiyem gelmek üzere. Lakin ben bir türlü vize için randevu alamıyorum. Acil halde tahlil bekliyorum. Antalya’daki şubeye bile gittim bize randevu vermediler. İnternet sayfasından yapmanız gerekiyor dediler. Lakin internet sayfasından hiçbir formda bir ilerleme yapamıyorum. Birkaç gün sonra gelecek davetiyem, boş boş elimde duracak.

Mental olarak tükendim

“İtalya turist vizesi için müracaat yaptık ve günlerdir sonuçlanmadı. Birebir durumda olan var mı? Ya da bilgi alabileceğimiz bir yer? Artık mental olarak tükendim. Ayrıyeten müracaat durumunuzu nereden baktığınızı müellif mısınız? Biz bir danışmanla müracaat yaptık. Ve bize hiçbir bilgi vermiyor. Sonlarım çok gerildi.”

Uçuşuma 4 gün kaldı 11 haftalık bekleme müddetinden bahsediyorlar

“26 Ağustos’ta 16-29 Ekim ortası için 15 günlük Schengen vizesi başvurusu yaptım. İkametgahım İzmir’de olduğu için evraklarım İzmir’e gönderildi. Uçuşuma 4 gün kalmasına karşın ne İzmir Alman konsolosluğuna ulaşabiliyorum ne de aracı firmaya…. Başvurmadan evvel aracı firmanın İzmir ofisine sorduğumda sürecin 4-6 hafta içerisinde sonuçlandığı söylendi. Şu anda 11 haftadan bahsediyorlar. Bu durumda hakkımı gerekli yetkili kurumlar aracılığı ile arayacağım.”

1 hafta sonra düğün var, vizeden hala haber yok

“15 gün evvel başvurduğum vize müracaatım hala sonuçlanmadı aradığımda pasaportumun Belçika’ya gittiğini denetimde olduğunu söylediler. 1 hafta sonra düğün için gitmem gerek hala bir haber yok gereğinin yapılmasını en azından bir bilgi verilmesini talep ediyorum.”

130 gün geçti, randevu alabilmiş değilim

“4 Haziran tarihinde ulusal vize aile birleşimi için müracaatta bulundum. Bugün 14 Ekim 130 gün geçtiği halde randevu tarihi alabilmiş değilim. Maalesef aracı firmanın web sayfasında 8-10 hafta yazdığı halde şimdi randevu tarihi alamadım. İlgili firmaya mail attığımızda konsolosluk karar veriyor diyor. Konsolosluğa mail attığımızda 1-2 hafta randevu tarihi beklemeniz gerekiyor, müracaat çok var diye bir açıklama yapılıyor. Bu kadar sıkıntı olmasa gerek süreçler daha süratli olması gerekiyor diye düşünüyorum.”

Vize gelecek mi, gelmeyecek mi? Bilebilsek keşke

“26 Eylül’de İzmir’de aracı firmaya Almanya vize süreçleri ofisinden turistik vize için müracaat yaptım. Randevuyu da ağustosun başında almama karşın 26 Eylül’e verildi. 17 Ekim’de uçağım var. Ses soluk yok. Elinizden geleni yapıyorsunuzdur sağ olun lakin gelecek mi gelmeyecek mi? Bilebilsek keşke.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı