Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer: “Yenilenebilir Enerjiyi Doğal Ömürle Birleştiriyoruz”

Son yıllarda giderek hissedilen iklim değişiklikleri, artan güç muhtaçlığı ve doğal hayat dileği konut tercihlerinde...

Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer: “Yenilenebilir Enerjiyi Doğal Ömürle Birleştiriyoruz”

Son yıllarda giderek hissedilen iklim değişiklikleri, artan güç muhtaçlığı ve doğal hayat dileği konut tercihlerinde de belirleyici oluyor. 

Yaşanan sarsıntıların ülkede bir farkındalığa neden olduğunu belirten Tanyer Yapı Genel Koordinatörü Taylan Tanyer, insanların artık sürdürülebilir güç tahlillerine sahip doğal ömür konseptli projelere ilgi gösterdiğini söyledi. 

Tanyer Yapı olarak tabiatla bütünleşik, yeşil güce kıymet veren ve çevreci projelere imza attıklarını lisana getiren Tanyer, “Urla Bademler’de yatay mimariyle 1+1’den 6+1’e farklı daire tiplerinden oluşan çağdaş bir köy projesi olan TanUrla’da sadece mimari özellikleri değil, sürdürülebilir enerjiyi kullanan, tabiata ve etrafa saygılı bir hayat halini de tasarladık. Projemizin lokasyonuna uygun olan ve aslında bu bölgede doğal olarak yetişen bir peyzaj uygulayacağız. Yağmur sularını toplayıp değerlendireceğiz. Gri suları da toplayıp arıtarak kullanacağız. Aidatları konut sahiplerinin lehine azaltabilmek için de yeşil güç sistemini ve su tasarrufunu çok önemsiyoruz. Yalnızca peyzajda hoş göründüğü için yüksek su tüketimine neden olan bitkiler ve çim alanlar yerine daha doğal bir bitki çeşitliliği oluşturacağız. Çim alanları da çok su tüketiminin önüne geçmek için kâfi ölçüde kullanacağız” diye konuştu. 

 

EVLERİN GÜCÜ GÜNEŞTEN ELDE EDİLECEK 

Genel Koordinatör Taylan Tanyer, sürdürülebilir ve yeşil güç konusunda gerçekleştirecekleri uygulamalarla konutların güç gereksiniminin tamamına yakınını güneşten elde edeceklerini vurguladı. 

Tanyer, şu bilgileri verdi: “Yenilenebilir enerjiyi doğal ömürle birleştiriyoruz. Her meskenin çatısında güneş panelleri yer alacak. Temel kademesinde bunu planladığımız için mimari manada hakikat bir kurguyla güya konutun bir parçasıymış üzere uyumlu biçimde görünecek. Kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli araçlar için her meskende şarj istasyonu olacak. Herkesin birebir anda araçlarını şarj edebileceği kapasitede bir altyapı ve donanım uygulaması yapacağız. Sitenin içinde hizmet verecek araçların da elektrikli olmasına karar verdik. Hem pak hem de gürültüsüz ve süratli bir biçimde site içindeki muhtaçlıkları çözebileceğiz. Güneş gücünü belirli merkezlerde depolayarak ortak alanlarda ve meskenlerdeki güç gereksinimine da tahlil getiriyoruz. İsteyenler kendi konutlarında kullanacakları aküyle birlikte konutlarındaki güç gereksiniminin tümünü güneşten elde edebilecek”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı