SGK’dan özel hastanelerdeki mağduriyeti kaldıran gelişme

SGK’den yapılan açıklamada, Kurumun halihazırda 875’i kamu, 135’i üniversite ve 1419’u özel olmak üzere toplam...

SGK’dan özel hastanelerdeki mağduriyeti kaldıran gelişme

SGK’den yapılan açıklamada, Kurumun halihazırda 875’i kamu, 135’i üniversite ve 1419’u özel olmak üzere toplam 2 bin 429 sıhhat hizmeti sunucusuyla yaptığı kontratlarla ülke çapında vatandaşların sıhhat hizmetlerine kesintisiz bir halde erişiminin sağlandığı belirtildi. Kelam konusu 1419 özel sıhhat hizmeti sunucusundan yalnızca 24’ünün kısmi branş/sağlık hizmeti kontratı olduğuna işaret edilen açıklamada, bu sıhhat kuruluşlarına müracaat oranının ise özel sıhhat hizmeti sunucularına yapılan müracaatların sırf yüzde 1’ine tekabül ettiği bildirildi. Kısmi branş mutabakatı bulunan hastanelerde yalnızca kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, doku organ nakli, acil ve hiperbarik oksijen tedavisi branşlarında sunulan tedavilerin SGK tarafından karşılandığı belirtilen açıklamada, bu hastanelerle öteki branşlarda mutabakat olmadığı için vatandaşlarda mağduriyet yarattığı kaydedildi.

“TÜM BRANŞLARDA TETKİK VE TEDAVİ ALMALARI SAĞLANDI”

Hususla ilgili bir düzenleme yapıldığı söz edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan düzenlemeyle vatandaşlarımızın başvurduğu sıhhat hizmeti sunucusunda gereksinimi olan tüm branşlarda tetkik, analiz ve tedavilerini almaları sağlanmış olup sıhhat hizmetlerine erişiminde yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Kısmi branş mutabakatlarının kaldırılmasıyla bilhassa kemoterapi hastalarının mağdur olacağı formunda basında çıkan haberler gerçeği yansıtmamakta olup mevcut SGK kontratları yeterince, bahse mevzu hastanelerin kontratlarını devam ettirmek istememesi durumda dahi yatarak tedavileri devam eden hastalar ile belli bir program dahilinde devam eden fizik tedavi, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz üzere sıhhat hizmetleri SGK tarafından karşılanmaya devam edecektir.

7 HAZİRAN’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Kısmi branş mutabakatlarının kaldırılmasında maksat, bu hastanelerle olan kontratların feshi değil tüm vatandaşlarımızın tüm kontratlı hastanelerden tüm branşlarda eşit bir halde hizmet almasını sağlamaktır. Kontratları devam eden sıhhat hizmeti sunucularının 7 Haziran 2022’ye kadar müracaat yapması halinde kontratlarının 1 Haziran 2022’den itibaren geçerli sayılacağı belirtilen açıklamada, Bahse husus mühlet, kontratın kesintisiz devam etmesi konusunda evvelki yıllarda da uygulanan rutin bir uygulama olup SGK ile mutabakat yapmak isteyen tüm hastaneler, müddet sınırlaması olmaksızın SGK ile mukavele yapabilmektedir. Hasebiyle 7 Haziran 2022’den sonra müracaat eden sıhhat hizmeti sunucularının da mukaveleleri, mukavelenin imzalandığı tarihten itibaren geçerli sayılacaktır.” tabiri kullanıldı.

AA / Orhan Onur Gemici – Sıhhat