Uzmanından “bilinçsiz doğal diş beyazlatma yöntemlerinden uzak durun” uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Kısmı’ndan Diş Doktoru Sevgi Alagöz, “Sosyal medyada satılan...

Uzmanından “bilinçsiz doğal diş beyazlatma yöntemlerinden uzak durun” uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Restoratif Diş Tedavisi Kısmı’ndan Diş Doktoru Sevgi Alagöz, “Sosyal medyada satılan doğal diş beyazlatma eserlerinden uzak durun. Bilinçsiz diş beyazlatma dişlerde geri dönüşümsüz hasara yol açıyor.” ihtarında bulundu.

Alagöz, Medipol Mega Üniversite Hastanesi tarafından paylaşılan açıklamasında, birçok kişinin konutta kendi metotlarıyla dişlerini beyazlatmaya çalıştığını ve toplumsal medyada hayatı tehdit eden diş beyazlatma prosedürlerinin viral olduğunu bildirdi.

-“Çilek asidi diş minesini aşındırır”

Günlük hayatta tüketilen besinler başta olmak üzere kullanılan ilaçların ya da yapısal nedenlerin dişlerin sararmasına yol açabildiğini aktaran Alagöz, “doğal diş beyazlatma” ismi altında yapılan bilinçsiz usullere değindi.

Alagöz, “Doğal ya da doğal olmayan yollarla yapılan bilinçsiz beyazlatmalar dişlerde geri dönüşümsüz hasarlara neden olabilir. Yeme-içme alışkanlıkları, tertipli ve tam bir ağız bakımının yapılıp yapılmaması, dişlerin beyaz kalmasını etkileyen faktörlerdir. Boyalı besinlerin kullanımı dişlerin rengi doğallığını kaybettirir. Sıklıkla tüketilen çay, sigara, kırmızı şaraplar bunlara örnek. Çilek de kelamda beyazlatıcı husus olarak toplumsal medyada beğeni alıyor. ‘Çileğin dişleri beyazlattığı’ tezi meyvenin asitliği nedeniyle lekeleri temizleyeceği istikametindedir ki bu doğrudur. Fakat asit bunu dişlerinizi koruyan mineyi aşındırarak yapacağı için makus bir formül olarak kabul edilir.” sözlerini kullandı.

-“Karbonat ve muz kabuğu tehlikeli”

Bilinçsiz yapılan prosedürlerin dişleri beyazlatmak yerine daha büyük hasarlara yol açacağını belirten Alagöz, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada satılan doğal diş beyazlatma eserlerinden uzak durun. Bilinçsiz diş beyazlatma dişlerde geri dönüşümsüz hasara yol açıyor. Zerdeçal, Hindistan cevizi, çilek, alüminyum folyo, limon ve ceviz kabuğu tavsiye edilmekte. Lakin bu tip unsurlar, dişleri beyazlatmaya hiçbir yararı olmadığı üzere dişler üzerinde geri dönüşümsüz hasarlara neden olabilir. Meskende hazırlanan limon, karbonat, muz kabuğu üzere materyaller ile diş beyazlatmaya çalışmak tehlikelidir. Limon üzere asidik besinler dişleri aşındırır. Karbonat ise yüksek bazik yapısından ötürü diş minesindeki tübülleri açarak dişlerde hasara neden olur. Meskende kullanmak için online alışveriş sitelerinde satılan beyazlatma eserleri ise dişe temas eden jelin beyazlatma oranının çok düşük olması ve diş yüzeyinin beyazlatma için yeteri kadar pak olup olmadığının bilinememesi hasebiyle tercih edilmemelidir. Klinik ortamında yapılan yahut hekim nezaretinde sistemli denetimlerle yapılan mesken tipi beyazlatmada dişler rastgele bir ziyan görmez.”

Kaynak: AA / Abdulselam Durdak – Sıhhat