Doğu Karadeniz’de mevsimin ilk KKKA vakası Gümüşhane’de yaşandı

Doğu Karadeniz‘de mevsimin birinci KKKA hadisesi Gümüşhane‘de yaşandı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz: “Havaların soğuk gitmesinden...

Doğu Karadeniz’de mevsimin ilk KKKA vakası Gümüşhane’de yaşandı

Doğu Karadeniz‘de mevsimin birinci KKKA hadisesi Gümüşhane‘de yaşandı

Prof. Dr. Gürdal Yılmaz:

“Havaların soğuk gitmesinden ötürü biraz gecikme olduğunu düşünüyoruz lakin şu anda servisimizde 1 tane Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastası var”

TRABZON – Doğu Karadeniz Bölgesinde bu günlerde havaların genelde soğuk ve yağışlı gitmesi kene hadiselerini engellemedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne bu yılın birinci kene olayı Gümüşhane‘nin Kelkit ilçesinden gelirken uzmanlar, havaların ısınmasıyla birlikte olayların artmasından tasa duyuyor.

Bu yılın birinci KKKA olayını tedavi altına aldıklarını belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, son beş yıla nazaran en fazla olayın geçen yıl yaşandığını hatırlattı.

Yılmaz “Havaların soğuk gitmesinden ötürü biraz gecikme olduğunu düşünüyoruz lakin şu anda servisimizde 1 tane Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastası var. Ağır hastalar üniversite hastanesine geliyor. Duyumlarımıza nazaran Gümüşhane ve etraf vilayetlerdeki hastanelerde ise hafif hastalar mevcut. Durumları ağırlaşınca bize geliyorlar. Hava sıcaklığı ile birlikte ve insanların köylere kırsal alanlara gitmesiyle birlikte kene ile teması ve sonrasında da hastalıkla karşı karşıya kalması kelam konusu” dedi.

Geçen yıl sayı yüksekti

Son beş yıla nazaran geçen yılkı sayıların daha yüksek olduğunu kaydeden Yılmaz, ” Son beş yıldaki hadise serisine baktığımız vakit geçen yıl sayı yüksekti. Geçen sene olaylarımızdan ölen olmuştu bu sene daha az olur diye umut ediyoruz” diye konuştu.

Kırsal alanlara gidenlerin meskene dönüşte kesinlikle bedenlerini keneye karşı denetim etmeleri gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Kırsal alanlara gidenler kesinlikle çoraplarını pantolonlarının üzerine geçirsinler, dönüşlerde de kesinlikle bedenini denetim edip kene taraması yapması gerekir. Şayet kendi imkanlarıyla keneyi çıkartarak patlatıyorsa kene, içindeki virüsü kişinin üzerine kusabiliyor münasebetiyle hastalık daha kolay bulaşabiliyor. O nedenle keneler kesinlikle ehil şahıslar tarafından çıkartılması gerekir. Yağmurlu, sisli, soğuk havalarda kimse kırsal ananlara gidip kene ile karşı karşıya kalmıyor. Lakin havalar açtığı vakit herkes gidecektir diye düşünüyorum, münasebetiyle kene ile karşı karşıya kalmayı artıracaktır” tabirlerini kullandı.

Doğu Karadeniz bölgesinin kıyıya yakın olmayan tarafların kene bakımından daha riskli olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Karadeniz Bölgesinde kıyıya yakın olmayan taraflar, Zigana Dağının aşağıya gerçek kısmı, Torul, Gümüşhane merkez, Kelkit, Köse, Bayburt, Şiran, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk tarafları riskli bölgeler. Tekrar Artvin tarafı Ardanuç bölgesi riskli bölgeler ortasında yerini alıyor” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Sıhhat