Urfa'lıların En Çok Tükettiği Kırmızı Biberin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan biberin faydaları saymakla bitmiyor, özellikler Şanlıurfa'da en çok tüketilen besinler arasında olan kırmızı biberin c vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposu olan kırmızı biber, metabolizmayı hızlandırıyor, kötü kolesterolü düşürüyor, ağrı gidermeyi sağlıyor, vücut direncini artırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Urfa'lıların En Çok Tükettiği Kırmızı Biberin Faydaları Saymakla Bitmiyor
28 Temmuz 2020 - 20:26

Prof. Dr. Oğuz Özyaral tarafından paylaşılan bilgilerde kırmızı biberin onlarca faydası olduğunu özellikle acı olanların tüketilmesinin daha faydalı olacağını belirtmektedir.

 Prof. Dr. Özyaral, kırmızı biberin C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan deposu olduğunu söyleyerek, “Sofranızdan biber salçasını eksik etmeyin” dedi.

Diyet Yapanlar İçin Önemli

Prof. Dr. Özyaral, “Acısı midesine dokunan varsa tatlı biber de tüketebilir. Ama acı biberi tavsiye ediyorum. Metabolizmayı hızlandırıyor. Dolayısıyla kilo verme sorunu yaşayan kişilerin diyetinin içinde olsun. Kırmızı biber yiyerek zayıflayamazsın, kırmızı biber metabolizmayı hızlandırdığı için bağırsaktaki hareketliliği artar. Kilo vermeye yardımcı olur. Diyabet hastaları öğünlerinde 2 adet biber tüketirlerse hem kötü kolesterol düşecek hem de vücut direnci artacaktır. Yazın toplayıp kuruttuğunuz biberleri de kullanabilirsiniz. Kuru biberi başta et olmak üzere bütün yemeklere birer, ikişer bırakabilirsiniz” diye konuştu.

Kırmızı Biberin Tohumlarıda Faydalı

Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Toz biber kullanacaksanız yemek kaşığının yarısı kadar kullanabilirsiniz. Ben genelde kurutulmuş kırmızı biberi ufalayarak yemeklerde kullanıyorum. Kırmızı biberin tohumlarını mutlaka korumalıyız. Çünkü antioksidan ve c vitamini tohumdadır. Taze olmayan besinlerde c vitaminin kaçtığını söylüyorlar ama onun ayağı yok nereye gidecek, besinde durur. Kırmızı biberi tohumuyla beraber tüketmeliyiz” ifadelerini kullandı.  

Kanser Hücreleriyle Savaşıyor

Kırmızı biberin vucüttaki kanser hücreleriyle savaştığı söyleyen Prof. Dr. Özyaral şunları söyledi,“Kalp krizi geçirdiğinizde sizi tedavi etmez, ilaç değil ama risklerinizi ortadan kaldırır.” 

Tam Bir Koruyucu Besin

Prof. Dr. Özyaral, “Kırmızı biberin içindeki kapsaisin vücut direncini artırıyor, hastalıklardan koruyor. Beta karoten ise bütün kırmızı besinlerde vardır kataraktı engelliyor. Zihni açar, durgunluğa iyi gelir. Stresi ortadan kaldırır. Bütün bu özellikler bir araya geldiğinde ve kendinizi zinde ve mutlu hissediyorsunuz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum