Türk asıllı vatandaşın Fransız polisince öldürülmesi güvenlik kamerasında

Aile içi şiddet nedeniyle ocak 2021’de Fransa’nın doğusundaki Selestat kentinde 35 yaşındaki Keskin’i polis gözaltına...

Türk asıllı vatandaşın Fransız polisince öldürülmesi güvenlik kamerasında

Aile içi şiddet nedeniyle ocak 2021’de Fransa’nın doğusundaki Selestat kentinde 35 yaşındaki Keskin’i polis gözaltına alarak nezarete attı. Polis memurları konuta geldiğinde pencereden atlayarak kaçan, lakin yaralı halde yakalanıp hastaneye götürülmeden nezarete atılan Keskin, burada polis müdahalesi sırasında hayatını kaybetti.

VÜCUDUNA DİRSEĞİLYE BASKI YAPTI

Fransız polisinin elleri arttan kelepçeliyken Keskin’in nezaretteki bankın üzerine yüz üstü yatırıldığı ve polislerin üzerine baskı yaparak vefatına neden olduğu anların imajları ortaya çıktı. Kayıtta, bir polisin Keskin’i yüzüstü yatırarak hareket etmesini engellemek için bedenine dirseğiyle baskı yaptığı, odadaki başka memurların da benzeri halde davrandığı yer aldı.

TEPKİ VERMEYİNCE TASAYA KAPILDILAR

Ardından polisler 3 dakika boyunca Keskin’in kelepçelerini açmaya çalışıyor lakin anahtarın yanlış olduğunun anlaşılmasıyla bir başka polisin getirdiği hakikat anahtarla çözülüyor. Polislerin dakikalarca üzerine bastığı Keskin’in reaksiyon vermediğini fark edince, tasaya kapılarak kolunu üst kaldırıp aşağı bıraktığı da manzaralara yansıdı.Bulunduğu yerde hareketsiz yatan Keskin’in sıhhat gruplarının intikal etmesiyle öldüğü anlaşılıyor ve mevt tarihi, 13 Ocak 2021 saat 05.00 olarak kayıtlara geçiyor.

VÜCUDUNDAKİ MORLUKLAR OTOPSİ RAPORUNA YANSIDI

Otopsi raporunda, isimli tıp tabibinin Keskin’in nefessiz kalarak öldüğünü ve bedeninde kendisini savunmaya çalıştığına dair ize rastlanmadığını yazdığı belirtildi. Ayrıyeten Keskin’in kollarının yanı sıra başında ve boynunda morluklara rastlandığı belirtilen raporda, maktulün kalp durması sonucu öldüğü yer aldı. Öte yandan kanında yasa dışı hususlara rastlandığı kaydedildi.

“POLİSLERİN YARDIMIYLA AYAKTA DURUYORDU”

O gün karakolda bulunan bir polis memuru da Ulusal Polis Soruşturma Ünitesine (IGPN) verdiği tabirde, Keskin’in karakola getirildiği esnada ağzının kenarında kan gördüğünü, polislerin yardımıyla ayakta durabildiğini tabir etti. İkinci bir polis verdiği tabirde, Keskin’in nezarete götürülmeden evvel iki sefer kalbinin üzerinde ağrı hissettiğini söylediğini, polislerden bir bardak su istediğini fakat polislerin bu isteğini geri çevirdiğini aktardı. Üçüncü bir polis de Keskin’in halinden hastaneye götürülmesi gerektiğinin anlaşıldığını lakin polislerin vakit olmadığı gerekçesiyle bunu yapmadığını kaydetti. Olayla ilgili olarak emniyetin açtığı soruşturmanın akabinde savcılık da ikinci bir soruşturma başlatmıştı.

AA / Dünya