Kabine toplantısı başladı! Milyonlarca memurun gözü, Erdoğan’ın 3600 ek gösterge açıklamasında

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin dört gözle beklediği 3600 ek gösterge için kritik gün geldi...

Kabine toplantısı başladı! Milyonlarca memurun gözü, Erdoğan’ın 3600 ek gösterge açıklamasında

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin dört gözle beklediği 3600 ek gösterge için kritik gün geldi çattı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın 3600 ek göstergeyle ilgili raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunmasının akabinde dün konuşma yapan Cumhurbaşkanı, ayrıntıları kabine toplantısından sonra açıklayacağını söyledi.

“KONUYU ÇÖZDÜĞÜMÜZÜN MUŞTUSUNU VERMEK İSTİYORUM”

Erdoğan, “Çalışan ve emekli memurlarımız ile ilgili 3600 ek gösterge ile bilinen çalışmayı tamamladık ve meclis etabına getirdik. Yarınki kabine toplantısı akabinde yapacağımız millete sesleniş konuşmamızda bu hazırlığı ayrıntılarıyla anlatacağım. Yalnızca 4 meslek kümesini değil, 5 milyonu aşkın memurumuzun, emeklilerimizin tamamını ilgilendiren bir formülle bu sorunu çözdüğümüzün muştusunu paylaşmak istiyorum” dedi.

KABİNE TOPLANTISI BAŞLADI

3600 ek göstergenin de ele alındığı kabine toplantısı, saat 15.00 itibariyle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısında ek göstergenin ayrıntılarını bakanlarla istişare etmesinin akabinde kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

MAAŞLARA YÜZDE 25 ARTIŞ GELİYOR

Toplumsal güvenlik uzmanı Özgür Kaya CNN Türk ekranlarında, 3600 Ek Gösterge ile maaşlarda yüzde 20-25 aralığında artış olacağını belirtti. Kaya, “3600 ek göstergeyle ilgili kritik gün. Bakanlıklar tarafından bütçeler ve teknik ayrıntılar çalışıldı, raporlar sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 ek göstergenin ayrıntılarını anlatacak. Ek gösterge ile yüzde 20-25 aralığında maaşlarda artış meydana gelecek. Emeklilerin maaşları da düzenlemeye nazaran artış olacak. Emekli maaşı 5 bin lira olan polisin maaşı 1200-1300 lira yükselecek. Emekli ikramiyelerinde 40-50 bin lira artış getirecek. Emekli olacakların ikramiyeleri 25 yıllık memurun 200 bin liraysa 40 bin lira artacak ve 240 bin lira alacak. Bunları ortalama bilgilerden hesaplıyoruz. Kademe ve çalışma yılına nazaran maaşlar farklılık gösteriyor. Memur ve emekliler maaşlarının üstüne yüzde 20-25 koyarlarsa alacakları yeni maaşı hesaplayabilirler” dedi.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, kamu vazifelilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en kıymetli kalemlerden biri. Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere nazaran farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi sayısı da yükseliyor.