“Yüksek dozda uçucu yağ kullanımı alerjik etki yaratabilir”

Dünyada lavanta, limon, portakal, nioli, çay ağacı, biberiye üzere çeşitlerin en çok kullanılan uçucu yağlar...

“Yüksek dozda uçucu yağ kullanımı alerjik etki yaratabilir”

Dünyada lavanta, limon, portakal, nioli, çay ağacı, biberiye üzere çeşitlerin en çok kullanılan uçucu yağlar ortasında yer aldığını belirten Talya Türkiye ve Amerika Şirketler Kümesi İdare Şurası Lideri M. Halis Ertaş, “Uçucu yağlar hoşluk ve bakım ritüellerinde balmumu ve nemlendirici kremlerle karıştırılarak kullanılıyor. Bu cins kullanımlar sağlıklı olmakla birlikte, çeşitli riskler de barındırabilir. Yüksek dozda kullanıldığında olumsuz ve alerjik tesir yaratabiliyor” dedi.

Hoşluk ve bakım ritüelleriyle çeşitli aromaterapi uygulamalarında kendine yer edinen uçucu yağlara talep artarken, düzmece üretimin de yaygınlaştığını aktaran Ertaş, “Piyasadaki uçucu yağların fiyatlarındaki farklılıklar da düzmece eser ihtimalini güçlendiriyor. Uçucu yağların leke ve iz bırakmadığını belirten bölüm profesyonelleri, peçete formülü ile eserlerin geçersiz olup olmadığının anlaşılacağına dikkat çekiyor. Tıbbi tedavilerde de yeri bulunan uçucu yağların oluşturduğu pazarın, 2022 sonunda 27 milyar dolar sınırına dayanması bekleniyor. Uçucu yağlara talep artarken, uydurma üretim de yaygınlaşıyor” diye konuştu.

Ertaş, “Yükselen talep, içeriğinde sıhhate ziyanlı katkı unsurları bulunduran uydurma içerikleri yaygınlaştırdı. Peçete sistemi olarak tanımlanan kolay bir uygulama ile eserlerin geçersiz olup olmadığı anlaşılabilir. Uçucu yağlar iz ve leke bırakmaz. Birkaç damla uçucu yağı peçeteye damlattıktan 1-2 dakika sonra peçetede iz kalıyorsa, bu durum eserin uydurma olduğu manasına gelir. Geçersiz eserlerden korunmanın en yeterli yolu, kendini ispatlamış, güçlü referansları olan markaları tercih etmek” diye uyardı.

5 TON YAPRAKTAN 1 KİLOGRAM YAĞ

Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan uçucu yağların bitkilerin özünü içerdiğine değinen M. Halis Ertaş, “Bitkilerin çiçeklerinden ağaç kabuklarına kadar farklı bölgelerinden elde edilen uçucu yağlar, bitkilerde az ölçüde bulunur. 5 ton gül yaprağından sırf 1 kg gül yağı elde edilir. Uçucu yağ elde edilen bitki, tohum, kök yahut meyvenin tabiatta ne ölçüde bulunduğu, içerdiği uçucu yağ oranı, hammaddenin ithal yahut yerli olması üzere nedenler eserler ortasında fiyat farklılıkları yaratabiliyor. Piyasada ithal eserlerin fiyatı da yüksek olur biçiminde bir algı oluştu. İthal ürün ismi altında hayli yüksek fiyatlı yağlar satışa sunulabiliyor. Meğer Türkiye, çok sayıda tıbbi ve aromatik bitki tipi açısından epeyce güçlü bir floraya sahip. Ülkemizin bu zenginliğinden faydalanan yerli eserler tercih edilmeli” sözlerinde bulundu.

LİMON ODAKLANMAYI ARTIRIYOR, LAVANTA SAKİNLEŞTİRİYOR

Aromaterapik tesire sahip uçucu yağların, çok sayıda tedavi ile hoşluk ve bakım uygulamalarında yerini aldığını söyleyen Ertaş, “Uçucu yağların uygulama biçimleri ortasında difüzör, kompres, ağız bakım suları, masaj, krem, şampuan, saç ve cilt maskeleri de yer alıyor. Limon ve portakal yağı canlandırıcı etkileriyle ön plana çıkarken, lavanta sakinleştirici tesiriyle uyku ve gerilim üzere meselelerle çabada kullanılıyor. Lavanta yağı yara ve yanıklarda epeyce başarılı sonuçlar verirken, lavandula angustifolia cinsi lavanta yağı çocuklar için muteber sayılabilen yağlar ortasında yer alıyor. Nioli, çay ağacı, biberiye üzere uçucu yağlarının akne ve sivilce oluşumunu önleyici tesirleri bulunuyor. Kekik uçucu yağı, soğuk algınlığında kullanılıyor. Bu çeşit yağlar ayak ve cilt bakımında sıklıkla tercih edilirken kokularıyla difüzör tesiri yaratıyor. Limon odaklanmayı artırırken, gül ve lavanta kokuları dinginlik ve sakinlik hissi yaratıyor” dedi.

YÜKSEK DOZDA KULLANIMI ALERJİK TESİR YARATABİLİR

Uçucu yağların hoşluk ve bakım ritüellerinde balmumu ve nemlendirici kremlerle karıştırılarak kullanıldığını söz eden Ertaş, “Bu çeşit kullanımlar sağlıklı olmakla birlikte, çeşitli riskler de barındırabilir. Balmumu yahut rastgele bir krem ile uygun ölçüde karıştırarak nemlendirici krem formülleri oluşturulabiliyor. Yüksek dozda kullanıldığında olumsuz ve alerjik tesir yaratabiliyor. Bu nedenle yanlışsız oranlarda seyreltilerek uygulanması gerekiyor. Bilhassa gebelerde ve çocuklarda kullanılırken kesinlikle bir uzmana danışılmalı” diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat