Turizmde fiyat endişesi… Turisti Yunan’a kaptırmayalım

Yaz tatili sezonunu geride bıraktık. Başta Antalya olmak üzere bazı tatil merkezlerinden “rekor doluluk” haberleri...

Turizmde fiyat endişesi… Turisti Yunan’a kaptırmayalım

Yaz tatili sezonunu geride bıraktık. Başta Antalya olmak üzere bazı tatil merkezlerinden “rekor doluluk” haberleri gelirken, başta Ege Bölgesi olmak üzere birçok işletme doluluk oranlarının yüzde 60’larda kaldığını ve kötü bir sezon geçirdiklerini açıkladı. Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, “Pandemi döneminde bile daha iyi bir sezon geçirdik” diyerek turizm sektöründeki durgunluğu dile getirdi.

NORMALİN ÜZERİNDE ARTTI

Turizmciler, kötü sezonun nedeninin anormal fiyat artışları olduğu görüşünde. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Yakup Dinler de bu turizm profesyonellerinden biri. Özellikle Kapadokya’daki fiyat artışlarına ilişkin Turizm Gündem’de açıklama yapan Dinler, hayal kırıklığının normalin çok üzerinde şişirilen fiyatlardan kaynaklandığını söyledi. Dinler ise makul fiyat artışı yapan işletmelerin kazanacağını vurguladı.

Turizmde fiyat kaygısı... Turisti Yunanistan'a kaptırmayalım - Resim: 1
Yerli turistler, basit menülere ödenen fiyatların Yunanistan’a göre 10 kat daha pahalı olduğunu söylüyor.

YUNANİSTAN’DAN 10 EURO DAHA PAHALI

Bodrum her yıl fahiş lahmacun fiyatlarıyla gündemdeydi. Benzer fahiş fiyatlar bu kez daha mütevazı tatil beldelerindeki menülere de yansıdı. Sıradan büfelerdeki 600 TL’lik döner menüleri vatandaşların isyan etmesine neden oldu. Pek çok vatandaş sosyal medya hesaplarından döner benzeri menülere ödedikleri fiyatları Yunanistan fiyatlarıyla karşılaştırarak yaklaşık 5-10 avroluk ekstra ücret ödediklerinden şikayetçi oldu.

FİYAT DENGESİ BOZULDU

Anormal fiyat artışlarının turizmi vurduğunu belirten Tüm Restoranlar ve Turizm Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, haberglobal.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Bingöl, “Şu anda ismi açıklanmayan farklı bir fiyatlandırma var. Bütün dengeler bozuldu. Hiç kimse neyin ne kadar olduğunu algılayamaz. Mesela çay içiyorsun, ’25 TL’ diyor. Bunun pahalı mı, ucuz mu, değerli mi olduğu belli değil. Fiyat algısı bozuldu. “Bu böyle devam edemez, devam etmemeli” dedi.

Turizmde fiyat kaygısı... Turisti Yunanistan'a kaptırmayalım - Resim: 2
Bodrum her yaz sezonu başında fahiş lahmacun fiyatlarıyla öne çıkıyor.

TURİSTLER HAREKETE GEÇİYOR

Bu sorunun özellikle turistik bölgelerde yoğun olarak yaşandığını belirten Ramazan Bingöl, şöyle konuştu: “Ticaret Bakanımız Sayın Ömer Bolat ile görüştüm, görüşme yaptık. Sayın Bakanımız aynı zamanda TÜRES Yüksek İstişare Kurulumuz üyesidir. TÜRES olarak bu sorunla ilgili bir çalışma başlatacağız. Sayın Bakanımızla tekrar görüşeceğiz. Serbest piyasanın dengesini bozmamak kaydıyla çözüm arayacağız. Tabii ki kimse Bağcılar’daki bir restoranın Nişantaşı’ndaki bir restoranla aynı fiyatta olmasını beklememeli. Ama burada da hak ettiği değeri bulmamız lazım. Değerini bulmamız lazım. Artık hem yerli müşteriler, hem yabancı müşteriler, hem de işletmeler zor durumda.”

Turizmde fiyat kaygısı... Turisti Yunanistan'a kaptırmayalım - Resim: 3
Sezon sonunda fiyat indirimleri tatil beldelerinde işletmecileri sevindirdi.

ORTAK AKIL İLE ÇÖZMELİYİZ

Ramazan Bingöl, “Bunu ortak akılla çözmemiz lazım. Boğaz’daki balıkçılarda fiyatlar şu anda içki içmeyenler için 3 bin TL’den, alkollü olanlar için ise 5 bin TL’den başlıyor. Şimdi bu fiyat makul mü değil mi? Bunu hak ediyor mu, etmiyor mu? Bunları çözmemiz lazım. Aksi takdirde Arap turistlere yönelik ırkçı söylemlerden dolayı önümüzdeki sezon turist sayısında azalma yaşanabilir. Bunu Turizm Bakanımızla da görüşeceğiz. Aynı zamanda Türk Tanıtım Ajansı Danışma Kurulu üyesiyim. Zaman zaman toplantılar yapıyoruz. Yunanistan ile çok fazla fiyat karşılaştırması var. Böyle devam ederse Arapları başka yerlere, diğer turistleri de Yunanistan’a kaptıracağız. Bunun üzerinde çalışacağız. Bu fiyat karmaşasının çözülmesi gerekiyor. “Neyin pahalı neyin ucuz olduğunun anlaşılması gerekiyor.”

FİYAT İNDİRİM ÇAĞRISI ETKİLİ OLDU

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Sezon devam ederken iç piyasada fiyatların makul seviyelere inmesi halinde daha fazla vatandaşın ülkede tatil yapma imkanına sahip olacağını söyledi. Bu çağrının ardından Ege Bölgesi’ndeki birçok işletme ağustos ayına yüzde 30-35’lik indirimlerle girdi. Özellikle Bodrum otellerinde doluluk oranları arttı.

[email protected]

Kaynak: Web Özel