Kesimin birinci B2B fuarı AgroShow Eurasia, 1.930 profesyonel yabancı ziyaretçiyi ağırladı

AgroShow Eurasia, Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Endüstrileri Fuarı, 07 – 10 Aralık 2022...

Kesimin birinci B2B fuarı AgroShow Eurasia, 1.930 profesyonel yabancı ziyaretçiyi ağırladı

AgroShow Eurasia, Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Endüstrileri Fuarı, 07 – 10 Aralık 2022 tarihleri ortasında Tüyap Fuarcılık Kümesi tarafından Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) iş birliği ile İstanbul’da, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Açılış konuşmalarını Tüyap Fuarlar İmal A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, TARMAKBİR İdare Şurası Lideri Şenol Önal ve T.C. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci gerçekleştirirken, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Lider Vekili Çetin Tecdelioğlu da fuarın açılış merasiminde hazır bulundu.

 

Türkiye’de ziraî teknolojiler alanında büsbütün yabancı ziyaretçilere odaklanan birinci B2B fuarı olma özelliği taşıyan AgroShow Eurasia, bu kapsamda büsbütün ihracat odaklı bir fuar olarak kurgulandı ve çalışmalar yurt dışı ziyaretçilere yönelik olarak gerçekleştirildi. Fuarın ziyaretçi profilini potansiyel distribütör adayları, yakın vakitte yatırım planlayan profesyonel ziyaretçiler, tarım makinesi alımı yapan devlet kurumları, tarım makineleri sanayicileri ve profesyonel yöneticiler, tarım makineleri dış ticaret şirketleri ve araştırmacılar oluştururken, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri de bu kesim dikkate alınarak gerçekleştirildi. 

 

Özellikle son devirdeki gelişmeler nedeniyle Rusya, Türkiye’yi tedarikçi listelerinin üst sıralarına taşıyan Balkan ülkeleri, klâsik ziraî mekanizasyon pazarlarımızdan başta Azerbaycan olmak üzere çeşitli Türk Cumhuriyetleri, Nijerya başta olmak üzere tarımın giderek daha fazla ehemmiyet kazandığı Afrika kıtası ile İran ve Arap coğrafyasından gelen öbür iş insanları fuarın ziyaretçi profiline tartısını koyarken, toplamda 74 ülkeden 1.930’u yabancı iş insanı başta olmak üzere 4.144 kişi fuarı ziyaret etti. Bu sonuçla birlikte AgroShow Eurasia, daha düzenlendiği birinci senede değerli ölçüde hedefine ulaştı. Yabancı ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına oranı %46’yı aşkın bir formda gerçekleşerek, bu manada Türkiye’deki tarım fuarlarının tamamının üstüne çıkacak bir performans sergilendi.

 

Tanıtımı, memleketler arası mecralarda dijital ve klâsik sistemlerle yapılan fuarın yurt içinde düzenlenen başka tarım fuarlarından ayrışan noktası, perakende alım yapan yurt içi ziyaretçiler yerine profesyonel memleketler arası ziyaretçilere yönelmesi oldu. Böylelikle firmalar ağır kalabalıklardan uzak ve rahat bir ortamda stant, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütmüş oldu.

 

Gelecek sene Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 6-9 Aralık 2023 tarihleri ortasında düzenlenmesi planlanan AgroShow Eurasia’nın pazarlama ve satış faaliyetleri için Tüyap Fuarcılık Kümesi ve TARMAKBİR hazırlıklara şimdiden başladı. Tarım bölümünde düzenlenen fuarların yeni oyuncusu Agroshow Eurasia’nın daha da güçlenerek kesimin ihracat gayelerine değerli bir katkı sağlaması bekleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı