Güç Ağır Kesimler Kendi Gücünü Üretmeli

Türk endüstrisinin temel üretim güçleri olan Demir Çelik, Plastik, Kimya, Çimento üzere bölümler; son iki...

Güç Ağır Kesimler Kendi Gücünü Üretmeli

Türk endüstrisinin temel üretim güçleri olan Demir Çelik, Plastik, Kimya, Çimento üzere bölümler; son iki yılda dört kattan fazla artan güç maliyetleri yüzünden milletlerarası pazarlarda rekabetçi olmaktan süratle uzaklaşıyor. Bu bölümlerde faaliyet gösteren firmaların tükettiklerinin en azından bir kısmını üretebilmeleri, rekabetçi yapıları açısından kritik ehemmiyet taşıyor.

Batı Polimer Genel Müdürü ve Plastik Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (PLASFED) İdare Şurası Üyesi Berat Güzelel, güç ağır bölümlerde başta çatı tipi güneş güç santralleri olmak üzere öz tüketimi karşılayacak güç yatırımları için özel bir teşvik sistemi kurgulanması gerektiğini belirtti.

// 2 YILDA YÜZDE 400 ARTIŞ

2021 yılı başında 5-6 cent/dolar düzeyinde olan 1 kilovat güç maliyetinin bugün 20 cent/dolar düzeyine yaklaştığını hatırlatan Güzelel, gelecek yıl 25 cent/dolar ve üzerinin görünmesinin şaşırtan olmayacağını belirtti.

Firmaların lisanssız güç santrallerini kurabilmeleri için uygun teşvik ve finansman modellerine gereksinim duyduklarını vurgulayan Batı Polimer Genel Müdürü Berat Güzelel, “Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın tetiklediği jeopolitik gerginliklerin tesiri ile güç fiyatları tarihin en yüksek düzeyine ulaşmış durumda. Ülkemiz bu gerginliğin tarafı olmamakla ve her iki taraf ile temas edebilen bir siyaset izlemekle kıymetli bir diplomatik muvaffakiyet sergiliyor. Lakin güç maliyetlerindeki öngörülemez artışlar, Türk sanayicilerini memleketler arası pazarlarda rekabetçi olmaktan süratle uzaklaştırıyor.” dedi.

// “LOJİSTİK VE MALİYET AVANTAJINI KAYBEDİYORUZ”

Şirketlerin öz tüketimlerini karşılayacak güç üretmelerinin önündeki tüm pürüzlerin kaldırılmasını beklediklerini kelamlarına ekleyen Güzelel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bugün Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde de güç maliyetleri kıymetli bir sorun oluştururken yerli sanayicilerini ayakta tutacak her türlü teşebbüs süratle devreye alınıyor.

Özellikle sanayicilerin üretimde kullanacakları enerjiyi üretmeleri için her türlü müsaade, lisans, ÇED, devreye alma, ilişki müsaadesi üzere süreçler sadeleştiriliyor, bürokratik düzenekler asgariye indiriliyor. Santral yatırımları için gereken finansmana erişim kamu eliyle kolaylaştırılıyor ve güçlendiriliyor. Ülkemizde de elbette lisanssız çatı tipi güneş gücü santralleri kurulabiliyor. Fakat bu santrallerin suram maliyetleri firmalarımızın pek birçok için karşılanabilir olmaktan çok uzakta. Firmalarımız, işletme masrafları için krediye erişimde önemli düşünce yaşarken, güç yatırımlarına kaynak aktarması son derece güçleşiyor. Bu durum ülkemiz endüstrisinin Avrupa pazarlarına yönelik lojistik ve maliyet avantajını giderek kaybetmesi sonucunu doğuruyor. Beklentimiz, büsbütün güç yatırımlarında kullanılacak çerçevede, suistimale kapalı, sıkı kontrole açık bir takviye düzeneğinin sağlanması. Bu sistem, santral ekipmanı ve montajında mal ve hizmet üreten kesimlere de can suyu olacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı