Şanlıurfa'da kurulan tesis, enerji ihtiyacını karşılayacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akçakale ilçesinde 20 bin metrekarelik alana GES (Güneş Enerji Santrali) projesi kurulum çalışmalarını tamamladı.

Şanlıurfa'da kurulan tesis, enerji ihtiyacını karşılayacak
12 Haziran 2020 - 19:43
Reklam


ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akçakale ilçesinde 20 bin metrekarelik alanda kurulum çalışmaları tamamlanan ve kısa bir süre sonra hizmete girecek olan GES (Güneş Enerji Sistemi) santralinde üretilecek güç saate 1.188 kWe/h olup yılda toplam 1.947.000 kWe/h üretim sağlanacak. Türkiye'de yenilenebilir enerji üretiminde her gün yeni yatırımlar yapılırken, güneşi en fazla alan kentlerden Şanlıurfa'da da enerji yatırımları yapılarak tasarruf anlamında büyük ölçüde yol kat etmektedir. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğünce ihalesi gerçekleştirilen ve %85 oranında Avrupa Birliği hibesi, %15 oranında ŞUSKİ Genel Müdürlüğü öz kaynaklarının kullanılacağı Güneş enerjisi ile enerji üretimi gerçekleştirecek tesisin toplam yatırım bedeli ise 5 Milyon TL olacak şekilde hizmet verecektir.

ÇEVRE DOSTU PROJE

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından kurulansantralde üretilecek güç 1.188 kWe/h (kilowatt/saat) olup yılda toplam 1.947.000 kWe/h üretim sağlanacaktır. Tahmini750 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak büyüklükte bir proje olup üretilecek enerji, ilçede mevcut bulunan dağıtım hatlarına verilecek. Yenilenebilir güneş enerjisi kaynağından üretilecek elektrik sayesinde, yılda 885 bin kilogram karbondioksit salımı azaltılmış olacak. Yapım çalışmalarına başlanılan bu proje ile ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, yılda yaklaşık 1 Milyon TL kazanç sağlayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum