Manisa’da ‘sürü iyileştirme’ye devam

Manisa Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin ellerindeki koyun ve keçi sürülerine, yüksek vasıflı erkek damızlıkların iştirakleri sağlanarak...

Manisa’da ‘sürü iyileştirme’ye devam

manisa da suru iyilestirme ye devam 1672581639 739

Manisa Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin ellerindeki koyun ve keçi sürülerine, yüksek vasıflı erkek damızlıkların iştirakleri sağlanarak verimliliğin arttırılması hedefiyle hayata geçirdiği ‘Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sürü Güzelleştirme Projesi’ni bu yıl 500 koç ve 50 teke ile sürdürecek.

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün’ün 2023 yılı ziraî ve kırsal kalkınma bütçesini 122 milyon TL olarak açıklamasının akabinde, üreticilere verilecek takviyeler de bir bir açıklanmaya başlandı. Uygulamaya aldığı projeler ile üreticilerin gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmalar içinde bulunan Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği ‘Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sürü Düzgünleştirme Projesi’ni bu yıl dayanağı arttırarak devam ettirecek.

2 Ocak Pazartesi günü müracaatların alınmaya başlanacağı projede, üreticiler, 30 Ocak tarihine kadar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabilecekler.

Üreticilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların iştirakiyle kan değişimi sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin arttırılması ve sürü ıslahının sağlanması maksadıyla Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, yüzde 75 hibe dayanağı ile 500 adet damızlık koç, 50 adet damızlık teke dağıtımı gerçekleştirilecek.

PROJEDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Projeden, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Kayıt Sistemlerine kayıtlı olan ve en az 30, en fazla 150 adet anaç koyun hayvan varlığına sahip, programlı aşıları eksiksiz yaptırmış yetiştiriciler yararlanabilecek.

hayvan ureticisine koc gibi destekte basvurular basliyor 1 1672581646 693

Başvurusu olumlu sonuçlanan yetiştiriciler proje iştirak hissesi olarak yüzde 25’lik bedeli Manisa Büyükşehir Belediyesi veznelerine yatırarak projeye iştirak sağlayacak. Yetiştiriciler proje kapsamında almış oldukları damızlık koç ve tekelerin bakımını sağlayacak, proje takip müddetince kesmeyecek, satmayacak ve öbür işletmelerde kullandıramayacak. Proje takibi 6 aylık devirlerde 2 yıl boyunca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanları tarafından yapılacak.

Manisa Büyükşehir Belediyesinin yüzde 75’lik hibe dayanağı verdiği proje kapsamında dağıtımı yapılacak olan damızlık hayvanların seçimi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürü Şadan Aslay ve teknik grubu, Manisa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sıhhati, Yetiştiriciliği ve Su Eserleri Şube Müdürü Ali Gök ve teknik grubunun çalışmasıyla Bursa Karacabey TİGEM’den yapıldı.