Son Dakika: Bakan Bilgin’den “Asgari ücrete ara zam olacak mı?” sorusuna yanıt: Görüşme sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım katıldığı bir canlı yayında, temmuz ayında emekli ve...

Son Dakika: Bakan Bilgin’den “Asgari ücrete ara zam olacak mı?” sorusuna yanıt: Görüşme sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım katıldığı bir canlı yayında, temmuz ayında emekli ve memurlara yapılacak artırımla ilgili açıklamalarda bulundu. Alım husus hakkında “Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ek artırım yapacağız. Türkiye’nin işçileri tasa etmesinler.” dedi Taban fiyat konusuna da değinen Alım, “Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız” sözlerini kullandı.

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIRIM YAPACAĞIZ”

Açıklamalarının devamında yapılacak olan artırımın enflasyonun üzerinde olacağını vurgulayan Alım “Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40, ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza artırım yapacağız” halinde konuştu.

“ASGARİ FİYAT ARTIRIMINI TOPLUMSAL SİYASETLERLE DESTEKLEDİK”

Sözlerine, ocak ayında minimum fiyata yapılan artırımı toplumsal siyasetlerle desteklediklerini belirterek devam eden Bakan Alım, “Biz yüzde 50’nin üzerinde taban fiyatı artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı argüman edildi lakin o denli olmadı. Biz iktisattaki bütün gelişmeleri toplumsal siyasetlerle destekledik. 3600 ek gösterge problemini bütün çalışanlara ve kümelere yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile ek haklara sahip oldu” dedi.